2011.
NAGRADE 2011
-
Jury members: Čedomir Kolar, Robert Aronson, Klaus Haendl
GRAND PRIX
OKHOTNIK / LOVACBakur Bakuradze (Russia)
Bakuradze pokazuje pokazuje izvanrednu sposobnost da uhvati suptilne ljudske emocije bez umjetnih elemenata. Vizualno i iskren i hrabar, film se polagano razvija da bi otkrio ogromne čežnje likova koji žive težak život, naizgled bez očitih emocija. ‘Lovac’ je ono što umjetnost stvaranja filmova mora biti – govori o teškom, ali uvjerljivom materijalu i stvara iskustvo, bez straha da vam pokaže svoje srce i dušu – bez specijalnih efekata, žlica za hranjenje ili hollywoodskog sjaja.
POSEBNA NAGRADA
ABENDLANDNikolaus Geyrhalter (Austria)
Austrijski film vodi nas u noćni svijet rada i života poslije tame. Otvarajući naše misli onome što se događa nakon što većina spava, Geyrhalter je stvorio zapanjujuće djelo koje ne samo da otkriva bogatstvo života, nego i slavi ono ljudsko u svakome od nas.
POSEBNA NAGRADA
MANUEL DE RIBERAMurray / Pablo Carrera (Chile)
Ovaj snažni čileanski film snimljen u cijelosti na udaljenom otoku Čilea, lijepo je složen i ostvaren – priča govori o jednostavnom seljaninu čiji se život zauvijek mijenja divljom ljepotom otoka i njegovih ljudi. Iako nekima njegov ledeni ritam možda izgleda pomalo uznemirujuće, samo kroz takvo strpljenje redatelji mogu otkriti intimnost filma, koji će vam ostati dugo u sjećanju.
-
Jury members: Nina Violić, Frederic Tachou, Franz Jud
GRAND PRIX
SEANS W KINIE TATRY / SCREENING AT THE TATRY CINEMAIgor Chojna (Poland)
Dirljivi film Igora Chojne govori o čovjeku koji strastveno voli kino i odražava u isto vrijeme svakidašnje izazove i borbu u društvu između nostalgije i nade.
POSEBNA NAGRADA
MONSTER ATTACKMilja Viita (Finland, Kenya)
Za prevođenje pod biljegom nevinosti jedne ambiciozne postkolonijalne situacije.
POSEBNA NAGRADA
STARGATEPascal Fendrich / Bernd Härpfer (Germany)
Za jasnoću i koherentnost svojih vizualnih uređaja.
PROGRAM 2011
Gabriele Agresta
NANCARROW – STUDY NO 5
Italija / Italy, 2011, HD, 4min 10 sec
NANCARROW – STUDIJA BR. 5
U napuštenoj tvornici mehanički klavir izvodi Studiju br. 5 pijanista Colona Nancarrowa i oživljava glazbu u izvedbi izvan ljudskih mogućnosti.
Gabriele Agresta
Rođen 1978. u Italiji. Diplomirao je filozofiju i klavir; sada radi kao filmski montažer. Od 1999. bavi se režijom i autor je nekoliko kratkih filmova
UNANSWERED PRODUCTION
gab.agresta@gmail.com
Lauri Astala
GAMELAN
Finska, Italija / Finland, Italy, 2010, HD, 5min 24sec
GAMELAN
Film snimljen u sjevernoj Italiji prikazuje oblake i maglu kako naizmjence prikrivaju i otkrivaju padine u podnožju. Negdje daleko, izvan vidika, krave na ispaši svojim zvonima stvaraju zvučnu podlogu sličnu tradicionalnoj indonezijskoj glazbi (gamelan).
Lauri Astala
Rođen 1958. godine, magistrirao je umjetnost na Institutu za umjetnost u Chicagu, živi i radi u Helsinkiju. Astalina djela bave se idejama i iskustvom prostora, te kulturološkim strukturama koje ih oblikuju i uokviruju. Njegovi raniji radovi iz 90-ih (skulpture i instalacije) razmatrali su kognitivne odnose između slike i prostora. Posljednjih desetak godina bavi se uglavnom videom i izlaže video instalacije koje se bave temom iskustva prostora, npr. postavljanjem promatrača na ‘pozornicu’, kao konkretnog dijela samog rada. Astalina djela izlagana su na brojnim međunarodnim izložbama i video festivalima. Posljednja samostalna izložba: Muzej umjetnosti u Helsinkiju, 2010. Državna nagrada Finske za vizualne umjetnosti dodijeljena je Lauriju Astali 2007. godine.
AV-ARKKI
submissions@av-arkki.fi
+358 40 557 0321
Esteban Azuela
VENTOSA
Meksiko / Mexico, 2010, HD, 3 min
VENTOSA
Veliki se gradovi ponašaju kao živi organizmi, i čini se kao da obolijevaju. Pretjerivanje u svemu dovodi do bjesomučnog ritma. Komunikacije grade mrežu iznad i između nas, a virus bolesti putuje fizičkim i električnim vezama. Ventosa predlaže drukčiji ritam u gradovima. Uzeti predah i pustiti da grad na trenutak diše.
Esteban Azuela
Živim i radim u Mexico Cityju i ovisan sam o pokretu. Studirao sam fotografiju na Umjetničkoj akademiji u Meksiku (2003) i tradicionalnu animaciju na Filmskoj školi u Vancouveru (2005). Bavim se prepoznavanjem i preispitivanjem okolnog prostora i načina kako na njega reagiramo.
VIUMASTERS
animazuela@gmail.com
+52 55 555 48747
Simon Bogojević Narath
CVIJET BITKE
Hrvatska / Croatia, 2011, 35mm, 19min 25sec
CVIJET BITKE
U maglovitom podzemnom svijetu arkadijskog ugođaja obitavaju neobični likovi: Opsjenar, Građanski entitet, Drveni lutak i šutljivi, ali opasni Mačevaoci. Njihovi misteriozni doživljaji alegorija su odnosa između izumrle tradicije europskog borbenog mačevanja i doktrine pragmatskog političkog djelovanja. Da li je završetak alegorije ujedno početak poučnog nesporazuma?
Simon Bogojević Narath
Rođen 1968. godine, diplomirao je na slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu. Eksperimentalnim filmom, videom i video-instalacijama bavi se od 1990. godine, a od 1993. počinje raditi na području kompjutorske 2D i 3D animacije. Autor je kratkih eksperimentalnih i animiranih filmova koji su prikazivani na nekim od najznačajnijih svjetskih filmskih festivala. Predavač je na Umjetničkoj akademiji u Splitu, Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu na Odsjeku za animirani film.
BONOBOSTUDIO
vanja@bonobostudio.hr
+385 1 4834445
Igor Chojna
SEANS W KINIE TATRY
Poljska / Poland, 2010, DigiBeta, 26min
PROJEKCIJA U KINU TATRY
Dariusz Ambroszczyk vlasnik je jednog od najstarijih kino-dvorana u Łódźu – Tatry. Istovremeno je i jedini zaposlenik u kinu, tako da prodaje karte, uvodi gledatelje i pušta projekcije. Iako Dariusz svaki dan čeka posjetitelje, čini se da su oni sasvim zaboravili na kino i tek rijetko dolaze na filmove. Postaje svjestan da kino, smisao njegova života, polako propada.
Igor Chojna
Rođen u Varšavi 1978. Stekao je diplomu na Fakultetu povijesti i politologije Sveučilišta u Torontu i završio filmsku režiju na Poljskoj nacionalnoj filmskoj školi u Łódźu. Sudjelovao je radionicama filmske fotografije u Kanadi i Poljskoj. Autor kratkih igranih filmova: Julia (2007), Through glass/Kroz staklo (2009) i Unwilligness/Nevoljkost (2009). Projekcija u kinu Tatry (2010) njegov je drugi dokumentarni film.
POLISH NATIONAL FILM SCHOOL
swzfilm@filmschool.lodz.pl
+48 42 63 45 820
Adriano Cirulli
FALLING
Velika Britanija, Italija / UK, Italy, 2011, 35mm, 3 min 37 sec
PAD
Čovjek i žena plutaju u praznom prostoru, njihova se tijela isprepleću i grče kao da su pod utjecajem snažnih sila van njihove kontrole. U trenutku kad im se putanje susretnu, pokreti im postaju ujednačeni, ali neumorni trzaji vraćaju se čim se rastanu. Veza se prekida i ciklus je osuđen na ponavljanje.
Rad pod nazivom ‘Pad’ rezultat je brižljivog kombiniranja koreografije i digitalnih vizualnih efekata. Postprodukcijska tehnika praćenja pokreta koristi se za pojačavanje prirodnih kretnji izvođača, kreiranjem složenih i prividno prirodnih pokreta. Na ovaj način kamera postaje produžetak tijela izvođača, gubi ulogu pasivnog promatrača koreografije i postaje aktivni sudionik.
Skladatelj Antonino Chiaramonte osmislio je glazbu za film kao kontrapunkt pokretnoj slici. Jednako kao što film koristi animaciju prilikom transformiranja prirodnih pokreta izvođača, glazba preuzima organski, ljudski zvuk flaute i distorzira ga kako bi se stvorio elektronski zvučni pejzaž bogate teksture, u izravnoj vezi s događajima na zaslonu.
Adriano Cirulli
Rođen u Rimu 1973., završio je arhitekturu na sveučilištu La Sapienza. U razdoblju od 2002. godine radio je na vizualnim efektima za nekoliko srednjestrujaških studijskih produkcija, uključujući filmove Kronike iz Narnije: Kraljević Kaspijan i Da Vincijev kod. Godine 2006. primio je priznanje Britanske akademije za film i televiziju za doprinos na serijalu HBO-a Rim, inače nagrađenog Emmyjem. Trenutno živi i radi u Londonu.
adr@fallingfilm.com
Anouk de Clercq
OH
Belgija / Belgium, 2010, HD, 8min
OH
U filmu se pokušava oživjeti ambiciozni, utopijski duh buntovnog arhitekta Etiennea-Louisa Boulléea (1728-1799). U skladu s duhom utopijske arhitektonske tradicije koju je Boullée slijedio, danas ga ponajviše pamte po jednom neostvarenom projektu: hramu u obliku kugle posvećenom Isaacu Newtonu (1784), jednom od začetnika suvremene znanosti.
Mada povijesna referenca na nikad realizirani arhitektonski projekt filmu dodaje dozu nostalgije i melankolije, De Clercq ipak ostaje dosljedna u svojoj strasti prema slikama futurizma. ‘Oh’ predstavlja nastavak njene poetike prostora – slojevitog i bogatog vizualnog istraživanja alegorijske napetosti između unutarnjeg i vanjskog, stvarnog i zamišljenog (virtualnog), dvo- i tro-dimenzionalnog, analognog i digitalnog, nepreglednog i intimnog.
Anouk de Clercq
Rođena 1971. u Ghentu, studirala je klavir na Muzičkoj akademiji u Ghentu i film na Institutu Sint-Lukas u Bruxellesu. Njeni filmovi istražuju audio-vizualni potencijal računalnih jezika u stvaranju mogućih svjetova, od kojih mnogi posjeduju snažan arhitektonski karakter. Dobitnica je nekoliko nagrada, uključujući nagradu na natječaju animacije Future Imprint International Animation Competition, Taipei (2003), nagradu za nove medije u filmu International Backup Award New Media in Film, Weimar (2004) i nagradu Illy na festivalu Art u Bruxellesu (2005). Radovi su joj izlagani u galerijama Tate Modern, Whitechapel Art Gallery, Centru Pompidou, Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, te na festivalima New York Film and Video Festival, International Film Festival Rotterdam, Transmediale, Biennale de l’Image en Mouvement. Anouk De Clercq trenutno predaje na Kraljevskoj umjetničkoj akademiji u Ghentu. Živi i radi u Bruxellesu.
AUGUSTE ORTS
marie@augusteorts.be
+32 2 245 48 24
Bea de Visser
CHAIRS MISSING
Nizozemska / Netherlands, 2011, HD, 18 min
NEDOSTAJU STOLICE
Ambijentalni film prikazuje posljednje radne dane u bazenskom kompleksu. Redoviti posjetitelji izolirani su kroz seriju nerazumljivih susreta. Tišina u gotovo pustoj zgradi oprečna je nekadašnjoj ulozi bazena kao mjesta druženja. Ovdje je ‘odsutnost’ bitan označitelj.
Bea de Visser
Redateljica, vizualna umjetnica i producentica dugometražnih i kratkih filmova. Vodi produkcijski studio Anotherfilm u Rotterdamu, usmjeravajući umjetnike i redatelje u postupku organizacije i realizacije filmskih projekata. Radi i kao savjetnica i osobna trenerica manje skupine umjetnika, te osmišljava edukativne programe. Njeni su radovi prikazivani širom svijeta u muzejima, kino-dvoranama i na međunarodnim filmskim festivalima.
ANOTHERFILM
mail@beadevisser.com
+31 10 244 9874
Kelman Duran
MANAHAN
SAD / USA, 2010, 16mm, 25min
MANAHAN
Manahan živi u Harlemu. Otac je jednogodišnjeg dječaka. Njegova majka i otac su odsutni, tako da je prepušten lutanju ulicama Harlema i Washington Heightsa; u potrazi za čim? Manahan je meditacija o tome kako nas prostor može pretvoriti u sablasne prikaze nas samih.
Kelman Duran
Rođen u Dominikanskoj Republici, odrastao u New Yorku. Trenutno pohađa magisterij iz umjetnosti na Institutu za umjetnost u Kaliforniji.
kelmanduran@alum.calarts.edu
+1 718 913 9369
Amr El-Bayoumi
OUR FOOD
Velika Britanija / UK, 2011, DV, 19min
NAŠA HRANA
Kroz oštri kontrast s bezličnim svijetom brze hrane, film otkriva u kojoj je mjeri koncept hrane u Egiptu slasno povezan s ljudima, prirodom i životom. ‘Naša hrana’ je kratki dokumentarni film koji predstavlja hranu kao metaforu egipatskog nacionalnog identiteta, kroz živopisan i privlačan ciklus žetve, kupovine, pripreme, blagovanja i opuštanja od zore do sumraka.
Amr El-Bayoumi
Amerikanac egipatskog podrijetla, bavi se međunarodnim trgovačkim pravom, aktivan je u borbi za ljudska prava i bavi se glumom. Živi u Londonu.
RIVER NILE PRODUCTIONS
amrbay@gmail.com
+44 78 1088 1469
Pascal Fendrich / Bernd Härpfer
STARGATE
Njemačka / Germany, 2011, Blu-Ray, 4min 15sec
STARGATE
Iz gondole vise noge nekolicine posjetitelja zabavnog parka Stargate. Uzbuđuje ih neobična vožnja koja će premostiti granice ega. Poput kaleidoskopa, slika se sve više širi. Svojevrsno filmsko zrcalo osjećaja posjetitelja parka, film se stalno nalazi na granici između konkretnog i apstraktnog, da bi se u konačnici razložio i nestao u praznini.
Pascal Fendrich
Rođen 1979. godine, vizualni umjetnik aktivan na području eksperimentalnog filma, video instalacija i fotografije.
Bernd Härpfer
Rođen 1967. godine, skladatelj elektronske i instrumentalne glazbe. Također se bavi i zvučnim instalacijama i videom.
Pored samostalnog djelovanja, Pascal i Bend surađuju od 2003. godine, i to na eksperimentalnim audio-vizualnim umjetničkim projektima. Radovi su im prikazivani na brojnim međunarodnim izložbama i projekcijama, u Europi, istočnoj Aziji i sjevernoj Americi.
pascal@videokunst.org
+49 177 793 47 36
Miguel Fonseca
I KNOW YOU CAN HEAR ME
Portugal / Portugal, 2010, DV, 4min
ZNAM DA ME ČUJEŠ
Film o ljubavi na filmu o ratu.
Miguel Fonseca
Rođen u Lisabonu 1973. godine. Studirao je filozofiju na Sveučilištu u Lisabonu. Radio je za produkcijsku kuću O Som e a Fúria. Njegov redateljski prvijenac Alpha prikazan je u okviru programa festivala u Rotterdamu, međunarodnog festivala kratkog filma Curtas Vila do Conde i Les Rencontres Internationales Paris/Berlin/Madrid.
AGÊNCIA – Portuguese Short Film Agency
agencia@curtas.pt
+351 252646683
Méryl Fortunat / Xavier Seron
MAUVAISE LUNE
Belgija / Belgium, 2011, HD, 28min
MJESEČINA
Jean-Paul je drukčiji od drugih. Njegov otac je njegova majka. Voli pse.
Ali draže mu je pivo. Kad se pojavi sjajni mjesec, i Jean-Paul oživi.
Sutra se ničeg neće sjećati.
Méryl Fortunat
Rođen u Arlesu, 24. travnja 1979., francuski redatelj i scenarist. Već je u srednjoj školi otkrio fotografiju, da bi se kasnije počeo baviti filmom. Između 1998. i 2000. godine korežirao je tri kratka filma. Studirao je u Belgiji na Institutu medijskih umjetnosti od 2001. do 2005. Živi u Bruxellesu, radi na televiziji RTBF i bavi se vlastitim projektima. Njegov posljednji film Mjesečev sjaj (Mavaise Lune) nagrađen je s četiri nagrade na festivalu kratkog filma u Bruxelesu i na pariškom festivalu Le Court en dit Long.
Xavier Seron
Rođen u Bruxellesu 1975. Nakon studija prava upisuje Institut medijskih umjetnosti (IAD) 2001. godine. Njegov diplomski film iz 2005. godine Rien d’insoluble/ Ništa nerješivo višestruko je nagrađivan i uvršten u program više od pedeset festivala širom svijeta (uključujući Venecijanski filmski festival). Godine 2007. zajedno je s Christopherom Hermansom napisao i režirao kratki film pod naslovom Le Crabe/ Rak. Sljedeće je godine u surađivao na pisanju scenarija za dokumentarni film Christophera Hermansa Les Parents/ Roditelji i kratki film Jacquesa Molitora En compagnie de la poussière/ Družba prašine (uvršten u program filmskog festivala u Locarnu). Za redatelja Boulija Lannersa režirao je L’Eldorado selon Jean-Jacques/ Eldorado prema Jean-Jacquesu, film o snimanju filma Eldorado. Godine 2011. zajedno s Merylom Fortunat-Rossi snima kratki film etnološkog i etilnog sadržaja pod naslovom Mauvaise Lune/ Moonshine. Trenutno radi na svom prvom dugometražnom filmu Je me tue à le dire i filmu Dreamcatcheurs, dokumentarcu o belgijskim hrvačima u suradnji s Cédricom Bourgeoisom.
Hélicotronc SPRL
info@helicotronc.com
+32 2 539 23 57
Louis Fried
PROPAGANDA 1
Njemačka / Germany, 2010, 16mm, 6min 2sec
PROPAGANDA 1
Kadrovi luna-parka, dijelom snimljeni kroz golo drveće obližnjeg parka. Atmosfera je otuđena, a neobičan se osjećaj dodatno pojačava radi načina na koji je obrađen filmski materijal. Grebanje, prašina i kamenac stvaraju vlastitu dodatnu razinu. Svjetla luna-parka i treperava struktura materijala kao da reagiraju jedan s drugim, i na kraju se sve bizarno vraća na poznato.
Louis Fried
Rođen u Munchenu, Njemačka. U razdoblju od 1999. godine odradio je cijeli niz stažiranja u filmskoj industriji (na poslovima od električara do asistenta režije). Studij vizualnih komunikacija i filma započeo je 2004. godine na Visokoj školi za vizualne umjetnosti u Hamburgu (HfbK), i diplomirao je 2010. Živi i radi u Hamburgu.
HFBK
filmfestival@hfbk-hamburg.de
+49 40 428 989 446
Max Hattler
SPIN
Francuska, Njemačka, Velika Britanija / France, Germany, UK,
2010, HD, 3min 55sec
VRTNJA
Figurice vojnika marširaju u stroju, okreću se i vrte, tope i eksplodiraju. Kad sukob postane spektakl, gube se granice između uništenja i zabave.
Max Hattler
Njemački eksperimentalni animator i medijalni umjetnik Max Hattler studirao je na prestižnom sveučilištu Goldsmiths i Royal College of Art u Londonu. Samostalno je izlagao u galerijama Lumen Eclipse (SAD), Media Art Friesland (Nizozemska), Broadway (Nottingham, UK) i Someonesgarden (Tokio), a retrospektive njegovih radova uvrštene su u program festivala Image Forum Festival (Japan), Fredrikstad Animation Festival (Norveška), MUMIA Festival (Brazil) i Branchage Jersey Film Festival (Kanalski otoci). Radovi su mu prikazivani na brojnim filmskim festivalima,
te Muzeju suvremene umjetnosti u Taipeiu (Tajvan), u sklopu programa nagrade Marl Video Art Award (Njemačka), te galeriji Gasworks Gallery (London). Važnije nagrade: Visual Music Award (Njemačka), London International Animation Festival, Videofestival Bochum, Videologia (Rusija), Eksjo Animation Festival (Švedska) i 700IS Art Film Festival (Island). Surađivao je s nekolicinom bandova, uključujući Basement Jaxx, The Egg i Ladyscraper, bavi se audio-vizualnim performansima u živoj izvedbi i nastupao je širom Europe, Amerike i Azije. Max živi i radi u Londonu i Njemačkoj, a u svijetu ga zastupa kuća Partizan. Predaje na sveučilištu Goldsmiths.
me@maxhattler.com
+44 781 1581 655
Valerie Heine
MELENCOLIA
Njemačka / Germany, 2011, DigiBeta, 6min
MELENCOLIA
Luise je melankolična. Bezvoljno sjedi za stolom, sve dok nešto doslovno ne prodre u njen svijet… samo na trenutak.
Valerie Heine
Rođena u Berlinu 1985. godine.
Izobrazba: 2004. Umjetnička škola u San Franciscu
2005. Maturirala na gimnaziji Fichtenberg Gymnasium, Berlin
2006. Glumačka škola Actor’s Center, SF, Kalifornija (Metoda Stanislavsky-Strasberg)
2008. Filmski institut Berkeley Digital
2006.-2009. City College of San Francisco, studij filma
Stipendistica programa SF Art & Film
2009.-danas: Akademija medijskih umjetnosti, Köln, Njemačka
valerieinsf@gmail.com
Christophe Hermans
ETRANGERE
Belgija / Belgium, 2010, HDV, 12min
STRANAC
Sophie živi sama.
Vrijeme provodi na nestalnim poslovima i seljakajući se.
Stvara skulpturu svog tijela kako bi ispunila prazninu svog života.
Christophe Hermans
Rođen u Namuru, Belgija, 16. kolovoza 1982. Godine 2001. upisuje školu filma Institut des Arts de Diffusion (Louvain-la-Neuve, Belgija). Njegov diplomski rad, kratki dokumentarni film Poids Plume / Featherweight dobio je izvrsne kritike na međunarodnim festivalima. Christophe se kasnije okreće igranom filmu (Le Crabe/ The Crab, u ko-režiji s Xavierom Seronom iz 2007., La Balançoire/ The Swing iz 2009.), te dokumentarcima (Jeu de Dames iz 2006., Les parents/ The parents iz 2008., Etrangère/ Stranger iz 2010). Upravo završava svoj novi dokumentarac Les enfants /The children, s tim da mu je treći kratki film Fancy Fair trenutno u post-produkciji.
ANOTHERLIGHT PRODUCTIONS
ahernandezisasi@gmail.com
+32 47 688 2846
Wei-Ming Ho
SELF-DESTRUCTION FOR ETERNITY
Tajvan / Taiwan, 2011, HD, 6min 26sec
SAMOUNIŠTENJE ZA VJEČNOST
Tko odlučuje o tome tko je dobar ili zao? Tko odlučuje o tome tko će preživjeti, a tko umrijeti? Tko je sljedeće žrtva? Zatišje pred oluju… je li sve iluzija? Ili su stvarnost tamne strane i tragične mane skrivene iza pozornice?
Wei-Ming Ho
Rođen u Taipeiju, Tajvan. Bavi se istraživanjem i stvaranjem na području vizualnih umjetnosti, a posebno eksperimentalnim filmom, videom i medijskom umjetnošću.
ted89815386@yahoo.com.tw
+88 695 3456 7963
Harald Hund / Paul Horn
MOUSE PALACE
Austrija / Austria, 2010, HD, 10min 30 sec
MIŠJA PALAČA
U sklopu projekta od jestivih materijala izrađen je model prave stambene zgrade namijenjene miševima. Tek što su stigli u svoju nastambu, glodavci su je počeli grickati. Osnovna značajka filmova Haralda Hunda i Paula Horna je zabavan i ironičan način na koji se naše ideje prostora i poimanje normalnog reduciraju do apsurda. (Genoveva Rückert)
Ovo je najnoviji projekt iz serije Living Space (Životni prostor), koju čine još Tomatoheads, Dropping Furniture i nedovršeni projekt Apnea. Cjelokupna serija oslikava ljudsko postojanje u apsurdnim uvjetima. U Mišjoj palači, mjesto ljudi zauzimaju miševi.
Harald Hund
Rođen 1967. u Austriji, bavi se videoumjetnošću. Sudjelovao je na brojnim izložbama i međunarodnim festivalima kratkog filma. Studirao je Nove medije na Umjetničkoj akademiji u Beču, u klasi profesora Petera Koglera, te na bečkoj Školi primijenjenih umjetnosti u klasi profesorice Isabelle Graw, a sudjelovao je i u projektu Open Class.
Paul Horn
Rođen 1966. u Amstettenu. Umjetnik i redatelj, živi i radi u Beču. Studirao je na Školi dizajna u Rhode Islandu (SAD) i na bečkoj Školi primijenjenih umjetnosti u klasi Marie Lassnig i A. Mantleya. Predaje na Umjetničkoj akademiji u Linzu, Gornja Austrija.
SIXPACK FILM
gerald@sixpackfilm.com
+43 1 5260990 12
Kiron Hussain
SLICK HORSING
Velika Britanija / UK, 2010, HDV, 2min 44sec
SLICK HORSING
Fragmentirana alegorija – dama inicira foto-osjetljivu epilepsiju umjesto heroina.
Kiron Hussain
Rođen gugutajući, s pijanim darom, u Newcastlu, Engleska; Slick Horsing njegov je redateljski prvijenac.
ki_hu22@hotmail.com
+44 791 331 4452
Adam Janisch
NEXT
Poljska / Poland, 2010, DigiBeta, 29 min
IDUĆI
S idejom za svoj sljedeći projekt, Adam surfa kroz providnu anonimnost interneta. Njegov je cilj prekinuti anonimnost tako da u stvarnom životu upozna jednu osobu iz bezbrojnih video chat soba, u kojoj se pritiskom miša na opciju Next možeš prebaciti na sljedećeg partnera. Nakon što nagovori bezimenog stranca da se upoznaju, Adam naoružan kamkorderom kreće na putovanje iz Varšave na sastanak u Berlin, ne znajući koliko će ga daleko odvesti njegov mali projekt.
Adam Janisch
Rođen 1987. u Berlinu. Pohađao je školu režije Andrzej Wajda Master School of Film Directing i Umjetničku akademiju u Varšavi, gdje je diplomirao s pohvalama 2010. i stekao titulu prvostupnika, te nastavio magistarski studij. Dobitnik je stipendije Ministarstva kulture i nacionalne baštine za godinu 2009./10. Bavi se i fotografijom. Godine 2010. održao je prvu samostalnu fotografsku izložbu u Kineskom kulturnom centru u Berlinu. Živi i radi u Berlinu i Varšavi.
Krakow Film Foundation
zofia@kff.com.pl
+48 122 946 945
Ivana Jurić
SOBA
Hrvatska / Croatia, 2011, DigiBeta, 5 min
SOBA
U hotelskoj sobi žena (lutka) čeka poziv svog ljubavnika (lutak). Njegov dolazak i seks za nju su poput rituala koji ju odnose u lebdeće i ugodno stanje svijesti. Ona se otvara muškarcu putem seksa, dok muškarac/lutak sve to doživljava kao pražnjenje nakon kojeg nestaje poput dima. Lutka razočarana i povrijeđena ostaje sama u praznoj sobi.
Ivana Jurić
Rodila se u Osijeku 1982. godine. Diplomirala je animaciju i nove medije na Akademiji likovne umjetnosti u Zagrebu. Tijekom studija nagrađena je za svoj ukupan studentski rad. Režirala je kratki animirani film Ja za koji 2009. dobiva drugu nagradu ”ESSL AWARD CEE 2009”. Osim filmskih festivala svoj rad izlaže i na skupnim i samostalnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu. Član je Hrvatskog društva likovnih umjetnika.
KINORAMA
ankica@kinorama.hr
+385 1 231 67 87
Jonathan Kable
BIT
Australija / Australia, 2010, 35mm, 5min
BIT
Gledaj cestu ispred sebe…
Jonathan Kable
Studirao je umjetnost i film na Sveučilištu u Sydneyu. Njegov prvi kratki film Lloyd Ormerod želi svoje lice natrag (2006) prikazan je na brojnim filmskim festivalima, domaćim i međunarodnim. Bit (2010) je njegov drugi kratki film.
COLOUR BLIND FILMS
jrkable@gmail.com
+61 405348887
Björn Kämmerer
GYRE
Austrija / Austria, 2010, 35mm, 9min
GYRE
Klizeći od desna prema lijevo, blistavi bijeli dijamantni oblici prelaze preko sjajne crne površine u Cinemascope formatu. Vidljive su tek minimalne varijacije u njihovim pokretima. Zaslon se postepeno osvjetljava i postaje vidljiva grubo iscijepana drvena struktura. Postaje jasno da su svijetli kvadrati prozorski otvori brvnare s blistavo bijelim unutrašnjim zidovima, koja se brzo okreće oko osi. Delikatne promjene svjetla, udaljenosti kamere i rakursa transformiraju pretpostavljenu apstraktnu animaciju u konkretnu instalaciju za filmski i arhitektonski eksperiment.
Björn Kämmerer
Rođen 1977. u Stralsundu (Istočna Njemačka), odrastao u Berlinu, živi i radi u Beču. Završio je studij eksperimentalne medijske umjetnosti na Umjetničkoj akademiji u Linzu (2001-2008), te smjer umjetnost i digitalni mediji na bečkoj Umjetničkoj akademiji. Bavi se filmom i video umjetnošću.
SIXPACK FILM
gerald@sixpackfilm.com
+43 1 5260990 12
Marjorie Lemay
LES NOCTURNES
Kanada / Canada, 2010, DV, 1min 50sec
NOĆNICI
Fragment života u okrilju noći. Divlja pernata i krznena bića komuniciraju, obznanjuju svoju prisutnost, udvaraju se, pare, osvajaju prostor, love i kreću se. Svojim pokretima stvaraju poeziju, njihovi krikovi postaju riječi.
Marjorie Lemay
Tijekom posljednjih 10 godina, kroz crteže, slike, grafike i fotografiju, u želji da otkrijem njegovu srž, razvila sam hibridni vizualni jezik koji mi omogućuje da se prenesem u životinjsku bit i razotkrijem svoju jedinstvenu maštu.
Kao umjetnica, neprekidno stremim prema obnavljanju svoje kreativnosti i istražujem nove načine ovladavanja materijom i rafiniranja svog grafičkog izričaja. Moji su radovi skloni preuzimanju narativnog oblika, a animacija predstavlja način nadopunjavanja vlastitog vizualnog jezika novom zvučnom dimenzijom. Svoj crtež obogaćujem novim filmskim rječnikom koji transformira moje geste i način na koji izražavam i doživljavam vrijeme i prostor.
Moji su radovi predstavljeni na tridesetak manifestacija i izložbi, među ostalim na festivalu Junction Arts u Torontu 2005., galeriji Joyce Yahouda 2004. i na Photomahon 2004. godine (Montréal/Guadalajara edicija). Moj posljednji projekt pod nazivom Ursus Maritimus predstavljen je u centru Maison de la culture Frontenac de Montréal u veljači 2008.
marjorie.lemay@bell.net
+1 514 9771
Susana Nobre
LISBOA – PROVÍNCIA
Portugal / Portugal, 2010, 35mm, 20min
LISABON – PROVINCIJA
Medicinska sestra brine se za pacijenta u svojoj kući. Maria do Céu već se četrdeset godina bavi tim poslom i radi u staroj bolnici u Lisabonu. U Lisabon se doselila iz malog sela u Alenteju kao šesnaestogodišnjakinja. U bolnici čita karton starog pacijenta, svog prijatelja. Zatvara karton. Maria do Céu vraća se u svoje selo, gdje pjeva u lokalnom zboru.
Susana Nobre
Rođena 1974. godine, diplomirala je medijske studije na lisabonskom sveučilištu 1998. godine. Surađivala je s filmskim laboratorijem na Fakultetu humanističkih i društvenih znanosti (Universidade Nova) i sudjelovala u niz produkcija umjetničkih video radova uz potporu fondacije Calouste Gulbenkian Foundation. Zajedno s filmskom produkcijskom kućom Raiva, 2004. godine osmislila je radionicu Senior Film Workshop uz financijsku potporu ICAM-a. Godine 2005. pohađala je seminar iz filmske režije u okviru programa Calouste Gulbenkian´s Artistic Creativity and Creation Program, u suradnji s London Film School.
Godine 2008. osniva produkcijsku tvrtku TERRATREME. Autorica je filmova As nadadoras (Plivači) iz 2001., O que pode um rosto (Dnevna bolnica) iz 2003., Estados da matéria (Bilo bi jednostavno) iz 2006. i Lisboa-Província (Lisabon-Provincija) iz 2010. Trenutno radi na dokumentarcu Vida Activa (Aktivan život) najavljenom za 2011.
AGÊNCIA – Portuguese Short Film Agency
agencia@curtas.pt
+351 252646683
Paul O’Donoghue
WHY DO YOU HAVE A BEARD?
Irska, SAD / Ireland, USA, 2011, HD, 6min
ZAŠTO NOSIŠ BRADU?
Inspiriran pitanjem aerodromske službe sigurnosti, ovaj kratki film s animiranim licima koja se pretapaju iz jedne kulture u drugu predstavlja bogatu etničku raznolikost ljudskog roda.
Paul O’Donoghue
Irski skladatelj/ audio-vizualni umjetnik, živi i radu u Dublinu. Objavljivao je glazbu pod raznim pseudonimima za niz izdavačkih kuća, uključujući Six Degrees iz San Francisca i Plant NY. Radovi su mu prikazivani na više od 130 festivala u preko 40 zemalja.
ELUSIVE RECORDINGS
elusive@iol.ie
+353 1 679 6505
Jacques Perconte
APRÈS LE FEU
Francuska / France, 2010, HD, 7min 9sec
POSLIJE POŽARA
Nekoliko kilometara od Ajaccia, spaljena zemlja predaje se težini boje. Tlo se rastvara i oslobađa energiju slika koje osvajaju nebo. Vidim horizont kako nestaje, ali i dalje ga popravljam. Vlak nastavlja svojim putem…
Jacques Perconte
Rođen 1974. u Grenobleu, živi i radi u Parizu, nakon što je niz godina proveo na jugozapadu. Istražuje tijelo, krajobraz i boju uz pomoć digitalnih alata. Svaki rad prirodno pronalazi svoj izraz u odgovarajućem mediju: video, fotografija, interaktivno stvaranje, pisanje ili glazba, instalacije… Nakon izrazito tradicionalnog uvoda (crtanje i slikarstvo), internet i video predstavljali su dobru početnu točku (95-96). Web stranica technart.net glavno je (neuredno) sučelje. Perconteov rad kreće se između pisanja fikcije za različite medije i formalnog istraživanja koje kao podrška razotkriva prikaz tijela i njegova izlaganja. Odnos između sadržaja i forme nikad se ne zadržava u pozadini, iako danas njegov rad više nije okrenut teoriji kao što je bio nekad.
Različiti radovi, bez obzira na medij u kojem su nastali, uvijek su originalni, kako po svojim estetskim značajkama, tako i po načinu realizacije/izvedbe. Perconte često surađuje s drugim umjetnicima: Michelom Herreriom (slikar), Didierom Arnaudetom (pjesnik), Marc EM (glazbenik), Hugom Verlindeom (redatelj)…
COLECTIF JEUNE CINEMA
admin@cjcinema.org
Ivan Ramljak / Marko Škobalj
IN UTERO
Hrvatska / Croatia, 2011, DigiBeta, 14min
IN UTERO
Nepomično oko kamere u prostoru potpuno reducirane scenografije snima glumicu koja pokušava plakati. Naizgled banalna situacija u procesu snimanja dramske scene pretvara se u bolni eksperiment koji naglašava ideju: sjećanje je ponovno stvaranje, a ne tek reprodukcija memoriranih trenutaka.
Ivan Ramljak / Marko Škobalj
Počeli su surađivati 2009., kao koscenaristi i koredatelji na kratkom igranom filmu ‘Najpametnije naselje u državi’, jednom od bolje ocijenjenih dijelova omnibusa ‘Zagrebačke priče’. Te iste godine su u okviru projekta Sarajevo Grad Filma snimili i kratki igrani film ‘Oslobođenje u 26 slika’ koji je na Sarajevo Film Festivalu nagrađen nagradom Atlantic grupe. Film je kasnije prikazan i na Zagreb Film Festivalu, Rotterdam FF-u, kao i na petnaestak drugih međunarodnih festivala. ‘In Utero’ je treći kratki i prvi eksperimentalni film nastao kao produkt njihove kolaboracije.
HRVATSKI FILMSKI SAVEZ
vera@hfs.hr
+385 1 48 48 771
Johan Rijpma
GROEIEN
Nizozemska/ Netherlands, 2010, DigiBeta, 1min 35sec
RAST
Video rad predstavlja eksperiment kontrole, oblika i pokreta. Film prikazuje kako prirodni oblici, formiranje i pokret postaju kontrolirani i umjetni.
Johan Rijpma
Rođen 1984., pohađa studij umjetnosti na Sveučilištu u Utrechtu (Fakultet umjetnosti, medija i tehnologije) u Hilversumu. Kroz formu kratkog filma, glazbenih spotova i animacije proučava nepredvidljivu okolinu.
EYE Film Instituut
MartaJurkiewicz@eyefilm.nl
+31 20 5891 400
Valéry Rosier
DIMANCHES
Belgija / Belgium, 2011, 35mm, 16min
NEDJELJE
Nedjelje, ili kako se ljudski rod suočava s prolaskom vremena. Pod svaku cijenu pokušavamo ispuniti slobodno vrijeme. Istovremeno smo svjesni kako prolazi.
Valéry Rosier
Rođen 1977. Po završetku studija menadžmenta, upisuje filmsku školu Institut des Arts de Diffusion (IAD) u Belgiji. Njegov posljednji film Yeti uvršten je u program niz međunarodnih festivala i primio je nekoliko nagrada. Radi kao asistent režije na igranim filmovima. Godine 2008. snimio je nagrađivani kratki film Good Night/ Laku noć, nominiran za European Film Awards 2009. godine.
Ultime Razzia Productions
urzzia@gmail.com
+32 477 30 59 39
Nikki Schuster
MICROPHOBIA
Njemačka, Južna Afrika / Germany, South Africa, 2010, DigiBeta, 7min
MICROPHOBIA
Apstraktne konstrukcije sastavljene su od dijelova biljaka. Oblici se pojačavaju i stvaraju figurativna stvorenja. Konstruirani oblici privlače, proždiru i na kraju povrate gledatelja. Mistično, prijeteće putovanje kroz skriveni i fantastični svijet biljaka.
Nikki Schuster
1974. Rođena u Steyru / Austrija
1993.-2000. Studij primijenjene umjetnosti u Beču
2000.-2001. Studij vizualnih komunikacija i eksperimentalnog medijskog dizajna na Umjetničkoj akademiji u Berlinu
2001.-2002. Studij eksperimentalnog medijskog dizajna na Umjetničkoj akademiji u Berlinu
2005.-2009. TV produkcije za kanale ARTE, VIVA, MTV i Nickleodeon
2006. Video projekcije/ dizajn scene za DepotX/Stuttgart
2009.-2010. OnAir producent za NICKLEODEON NORTH, Europa
2010. Animacije/instalacije za izložbu l’Exposition des Musiques Noires dans le monde, Dakar, Senegal
Rezidencijalni boravak u Parizu i Buenos Airesu
Predstavljanje projekta Recyclers na Inspiration Fest 2010 Buenos Aires, Argentina
Sudjelovanje na izložbi u Zona Liberada u Salta, Argentina
2011. Sudjelovanje na izložbi u sklopu Vidéo / Propriété Intellectuelle, Galerie Immanence, Pariz
FIESFILM
nikkischuster@fiesfilm.com
+49 177 430 48 55
Patrick Tarrant
EVERYTHING IS EVERYDAY
Velika Britanija / UK, 2011, HD, 10 min
SVE JE SVAKODNEVNO
Nijemi 10-minutni portret čistača prozora. Svaki od 54 kadra snimljen je na različit dan tijekom jedne godine, i na taj način iskorištava odabrane filmske uvjete kako bi se kreirala animacija različitosti i montaža trajanja. Film prikazuje onu vrst ljepote koja je uistinu svakodnevna i okružuje nas, ali isto tako ostaje skrivena radi privremenosti proživljenog vremena.
Patrick Tarrant
Radovi su mu nedavno prikazani na filmskim festivalima Chicago Underground 2011, Anthology Film Archives 2010, Director’s Lounge, Berlin (Urban Research on Film 2010) i Queens International Film Festival 2009.
Njegova instalacija Planet Usher: An Interactive Home Movie izložena je u sklopu Australian Centre for the Moving Image (Melbourne 2004), zatim u organizaciji Udruženja za računalne strojeve/ Association of Computing Machinery (New York 2004) i u sklopu izložbe Sequences (London). Viši je predavač predmeta Digitalni film i video na londonskom South Bank sveučilištu.
tarrantp@lsbu.ac.uk
tinhoko
KOI
Austrija / Austria, 2010, HD, 8min 20sec
KOI
Ritmičko slaganje rubnih misli i prikaza kratkih trenutaka: pogled u poluzamagljenu, mirnu vodu jezera. Riba Koi (Nishikigoi, u doslovnom značenju „brokatni šaran“) ulazi u kadar, naizmjence i s različitih strana pojavljuju se sjena mola za kupače i odrazi. Ovaj misaoni film popraćen je dubokim zvukovima bordun orgulja/brujanja iz skladbe Stefana Nemétha, uz koje se razvija i drugi moment: kaplje tamne tekućine, tekstura papira, zvukovi kapanja. Glazba dodaje ovim zvukovima prostornu dubinu i širinu, pojačava vizualne efekte, preispituje ih kroz odgođene reakcije i povremeno slijedi vlastite putove u paralelnim svjetovima zvuka.
tinhoko
Pseudonim Tine Hochkogler. Rođena 1967. u Beču, 1993. upisala je studij grafičkog dizajna, a od 1998. bavi se računalnom animacijom i videom.
SIXPACK FILM
gerald@sixpackfilm.com
+43 1 5260990 12
Peter Tscherkassky
COMING ATTRACTIONS
Austrija / Austria, 2010, 35mm, 25min 10 sec
NADOLAZEĆE ATRAKCIJE
Negativan odraz očiju muškarca u retrovizoru. Kontrakadar prikazuje nasmiješenu ženu, i njen u potpunosti nedvosmislen izraz lica privlači pažnju na lijevu stranu slike, gdje se na treperavom split-screen zaslonu pojavljuju isječci iz filma. Prikazani modeli, šalice i različiti tipovi vozila kasnije se obrađuju tijekom 25 minuta filma. Naslov se odnosi podjednako na prirodu reklamnih filmova i na rano doba filma, ‘film atrakcije’. Početni vizualni kontakt kroz montažu suprotstavlja dva žanra, i zajedno s avangardnim filmom oni predstavljaju osnovnu trojku tijekom 11 poglavlja u kojima Peter Tscherkassky ispituje različite odnose između ta tri svijeta pokretne slike.
Njegov rad, pogled na povijest filma u zrcalnom odrazu retrovizora, obogaćen je referencama u igri riječi i pažljivo sročenim naslovima koji se odnose na slikarstvo, glazbu i teoriju filma. Istovremeno je sve što se prikazuje prilično očito.
Peter Tscherkassky
Rođen 1958. u Beču, Austrija. Živio je u Berlinu u razdoblju 1979-84. Studirao je filozofiju, i doktorirao na temu „Film kao umjetnost. Prema kritičkoj estetici kinematografije“ (1985/86). Osnivač distribucijske kuće Sixpack Film. Organizator nekolicine međunarodnih festivala avangardnog filma u Beču i filmskih turneja u inozemstvu. Od 1984. objavljuje radove i predavanja na temu povijesti i teorije avangardnog filma. Godine 1993. i 1994. bio je umjetnički direktor godišnjeg austrijskog filmskog festivala Diagonale.
Urednik knjige „Peter Kubelka“ (1995; zajedno s Gabriele Jutz). Režijom se bavi od 1979. Najnovija publikacija: knjiga „Peter Tscherkassky“, urednici Alexander Horwath i Michael Loebenstein (dvojezično izdanje, njemački/engleski; Beč 2005).
SIXPACK FILM
gerald@sixpackfilm.com
+43 1 5260990 12
Guérin van de Vorst
PUTAIN LAPIN
Belgija / Belgium, 2010, super 8, 10min
KUJA ZEČICA
Tema je sastanak prostitutke i medvjeda, za kojeg ona misli da je zec. Film o osamljenom mjestu na kojem se ljudi gube i nestaju, mjestu na kojem se još mogu čuti stare ofucane melodije i duhovi srušenih snova, na kojem se nema što čekati, ali je život još uzbudljiv.
Guérin van de Vorst
Rođen u Bruxellesu. Diplomirao na IAD-u, filmskoj školi u Bruxellesu 2005. godine.
AJC!
distribution@ajcnet.be
+32 25344523
Sami Van Ingen
STAGECOACH
Finska / Finland, 2010, DigiBeta, 8min 30sec
POŠTANSKA KOČIJA
Kotači su bili presudan alat u osvajanju zapada. Danas su kotači postali – u smislu osobnog automobila – simbol slobode i posljednji način za osvajanje velikih prostranstava. Međutim, izlazak iz auta postaje sve teži i zastrašujući.
Sami Van Ingen
Rođen 1964. Bavi se pokretnom slikom i zvukom uglavnom u obliku instalacija, filma i video radova. Živi u gradu Honkavaara, u regiji Južna Savonija.
AV-ARKKI
submissions@av-arkki.fi
+358 40 557 0321
Milja Viita
MONSTER ATTACK
Finska, Kenija / Finland, Kenya, 2010, DV, 2min 10sec
NAPAD ČUDOVIŠTA
Mali Kenijci igraju se pod krošnjama bambusa. Skladna se atmosfera najednom prekida.
Milja Viita
Rođena 1974. u Karjalohji, Finska. Pohađala je studij umjetnosti na Umjetničkoj akademiji u Helsinkiju, Odjel za temporalnu i prostornu umjetnost (magistrirala 2005). Bavi se filmom, videom i instalacijama. Važan su segment njenih radova sjećanja, te mali i poznati fenomeni kojima vizualna naracija dodaje značenje.
AV-ARKKI
submissions@av-arkki.fi
+358 40 557 0321
Charles Lim Yi Yong
ONE DAY I FORGOT AND USED MY HANDS
Singapur / Singapore, 2011, HD, 4min 50sec
JEDAN SAM DAN ZABORAVIO I KORISTIO SE SVOJIM RUKAMA
Djeca se koriste rukama da bi izradili teleskop, zašto onda i redatelj ne bi moga rukama izraditi leću? Radi! Čak i izgleda kao klasik.
Redatelj je slučajno ponovno otkrio snimanje, koristeći kameru bez leće. Snima tako da rukama prekrije otvor i ostavi samo mali prorez. Camera obscura. Začetak fotografije. Čisti eksperiment koji izgleda kao klasični eksperimentalni film.
Charles Lim Yi Yong
Vizualni umjetnik, rođen i živi u Singapuru. Trenutno radu na serijalu SEA STATE, u kojem se poigrava s konceptom granica tako da zamjenjuje geografiju mora i kopna. Bivši mornar, Charles Lim diplomirao je s pohvalama na londonskoj umjetničkoj školi Central St Martins College. Lim se već od kraja 90-ih bavi eksperimentalnom umjetnošću. Njegovi su radovi izlagani u brojnim muzejima i galerijama, na bijenalima i festivalima, uključujući Documenta11, Manifesta 7, Cuvee Biennale, Shanghai Biennale, Walker Art Center, te će izlagati i na nadolazećem Singapore Biennale. „One day I forgot and chose to use my hands“ njegov je drugi kratki film, premijerno prikazan na međunarodnom filmskom festivalu u Rotterdamu 2011.
Bobbing Buoy
mataikan@gmail.com
+65 91850545
Jéro Yun
RED ROAD
Francuska / France, 2010, HD, 8 min
CRVENA CESTA
Auto ubrzava u noći. Grad postepeno tone u tamu. Apstraktna svjetla nejasno osvjetljavaju automobil. U mučnom i otuđenom okruženju, ona naglo ulazi u fantastični svijet gdje je čeka stari čovjek.
Jéro Yun
Rođen u Busanu, Južna Koreja 1980. godine. U dobi od 13 godina počeo je učiti crtanje i slikanje. Nakon srednje škole dizajnerskog smjera i akademske prakse, 1998. godine započinje studij umjetnosti. Tijekom posjeta Italiji 2000. godine otvara mu se sasvim novi svijet. Fascinira ga postojanje ‘stranog’. Sljedeće godine stiže u Francusku. Zanima se za video i eksperimentalne filmove Jonasa Mekasa, Billa Viole, Garryja Hilla i avangardnih autora iz 1920-ih godina. Godine 2005. upisuje ENSAD (Ecole Nationale Supérieure des Arts Décoratifs de Paris), odsjek za video i fotografiju, te završava program klasičnog filma i dokumentarnog filma. Režijom se bavi od 2002. godine i autor je pedesetak filmova (igranih, dokumentarnih, video, eksperimentalnih, izvjestiteljskih, itd.). Trenutno je u potrazi za svojim „filmskim pismom“, na rezidencijalnom je boravku u centru Le Fresnoy (Studio National of Contemporary Art), i dalje se bavi filmom.
LE FRESNOY
ntrebik@lefresnoy.net
+33 3 20 28 38 64
Bakur Bakuradze
OKHOTNIK
Russia, 2011, 35mm, 124 min
LOVAC
Ivan Dunajev vlasnik je životinjske farme na sjeveru Rusije. Iako je duboko povezan i privržen svojoj zemlji i obitelji, te svom sinu, osjeti privlačnost prema zatvorenici iz obližnje zatvorske ustanove koja kaznu odrađuje radeći na farmi. Osjećaji im pružaju mogućnost kratkotrajnog bijega od stvarnosti. Suočen s izborom između odgovornosti za svoju obitelj i ljubavi, Ivan mora donijeti odluku. Film Lovac govori o potrebi za ljubavlju i intimnim kontaktom kao načina ostvarivanja bliskosti s drugim ljudskim bićem.
Bakur Bakuradze
(rođen 1969 u Tbilisiju) Godine 1993. upisuje studij režije na Ruskom institutu za kinematografiju (VGIK), gdje studira u klasi redatelja Marlena Khutsieva. Njegov prvi dugometražni film Shultes prikazan je na Filmskom festivalu u Cannesu u okviru programa Quinzaine des Realisateurs, te je osvojio Grand Prix na festivalu Kinotavr u Sochi i na međunarodnom filmskom festivalu Molodist u Kijevu. Lovac je njegov drugi dugometražni film.
INTERCINEMA AGENCY
anna@intercinema.ru
+33 6 30 02 75 79
Denis Côté
CURLING
Canada, 2010, 35mm, 92 min
CURLING
Smješten na rubu društva, duboko u unutrašnjosti, Curling donosi detaljan prikaz neobičnog života oca i kćeri. U vrijeme između bezveznih poslova Jean-François Sauvageau kćeri Julyvonne posvećuje čudnu energiju. Krhka ravnoteža njihova odnosa ugrožena je radi spleta nesretnih okolnosti.
Denis Côté
Rođena 1973. u mjestu New Brunswick, Kanada. Filmom se bavi od 1997. i producirala je i režirala 15 kratkih filmova, prikazanih na brojnim međunarodnim filmskim festivalima. Također se bavila i novinarstvom i filmskom kritikom, a 2005. snima svoj prvi dugometražni film Les états nordiques, koji je osvojio Zlatnog leoparda na prestižnom festivalu u Locarnu, uz nagradu Indie Vision Grand Prize na Međunarodnom filmskom festivalu u Jeonju, Južna Koreja. Film Les états nordiques uvršten je u program više od 25 međunarodnih filmskih događaja. Njen treći dugometražni film Elle veut le chaos u kolovozu je 2008. osvojio Srebrnog leoparda za režiju u Locarnu. Carcasses je premijerno prikazan 2009. u Cannesu u okviru programa Dvotjedan redatelja. Godine 2010. Denis Côté predstavila je svoj rad za Jeonju Digital Project pod naslovom The Enemy Lines. Curling je njen peti dugometražni film.
DOC&FILM INC.
assistant@docandfilm.com
+33 1 42 77 56 87
Sheron Dayoc
HALAW
Philippines, 2010, HD, 78 min
PUTOVI MORA
Halaw na malajskom jeziku znači ‘odnesen’. Film se bavi relevantnom temom izrabljivanja i trgovanja ljudima na ruti od Mindanaoa do Malezije.
Priča prati putovanje različitih ljudi koji prolaze kroz neistražena područja i ilegalno prelaze granice od filipinskog Bongaoa do malezijskog Sabaha, i prepuštaju se nesigurnoj budućnosti u nadi da će pobjeći od sigurnog siromaštva.
Sheron Dayoc
Redatelj i vizualni umjetnik s filipinskog otoka Mindanao. Završio je Azijsku filmsku akademiju u Pusanu, Koreja (Pusan International Film Festival 2008). Usavršio se kroz produkciju nekoliko dokumentaraca, od kojih valja izdvojiti dokumentarni film iz 2008. za produkcijsku kuću Asian Pitch (MediaCorp/NHK Japan) pod naslovom A Weaver’s Tale/ Priča o tkanju za koji je osvojio nagradu za kreativnu izvrsnost na U.S. Međunarodnom festivalu filma i videa 2010.
Njegov prvi kratki igrani film Angan-Angan/ Dreams osvojio je posebnu nagradu žirija na filmskom festivalu Cinemalaya 2008., te je nominiran za najbolji kratki film na godišnjim filmskim nagradama GAWAD URIAN 2009. Spomenuti se film iste godine natjecao u sklopu 7ème Festival Signes de Nuit u Parizu, te je prikazan na niz festivala u Europi i SAD-u.
HALAW (Putovi mora) njegov je prvi dugometražni film, nagrađen za najbolji film, najbolju režiju, najbolju glavnu ulogu i najbolju montažu na filipinskom filmskom festivalu Cinemalaya 2010. godine.
sherondayoc1@yahoo.com
Mike Figgis
THE CO(te)LETTE FILM
Belgium, UK, The Netherlands, 2010, HD, 58 min
CO(te)LETTE
Filmska adaptacija plesne izvedbe u koreografiji Ann Van den Broek. Žena i tijelo, ljepota i prolaznost, sirovo i osjetljivo. Bunovna želja preplavljuje plesačice. Želja za fizičkim i duhovnim zadovoljstvom. Plesačice izražavaju raspon emocija, od senzualnosti, požude, tjelesnosti, slave, uspjeha, razmišljanja i kontrole, do tišine. One su robinje vlastitih čežnji, i istovremeno ih pokušavaju zauzdati. Ženska tijela u mahnitom pokretu.
U filmu Co(te)lette tri plesačice kreću se unutar intimne atmosfere, u situaciji odnosa jaje/kokoš, podijeljene između želje i zadovoljenja. Nema sukoba, niti rivalstva. Nema pripovijedanja, rješenja ni završetka. Co(te)lettina priča je uznemirena i… prazna.
Mike Figgis
Rođen 28. veljače 1948. Engleski filmski redatelj, pisac i skladatelj.
Korijene vuče iz eksperimentalnog kazališta i glazbe, dva primarna utjecaja koja doprinose kreativnoj viziji prepoznatljivoj u njegovim igranim i dokumentarnim filmovima. Figgis se nametnuo kao filmski vizionar, spreman na umjetničke rizike nakon kojih publika ostaje pod dugotrajnim estetskim utjecajem intuitivnog iskustva.
Nakon rada u kazalištu (bio je glazbenik i izvođač u eksperimentalnoj skupini People Show) 1998. godine snimio je svoj prvi niskobudžetni film Stormy Monday/ Olujni ponedjeljak. Zaslugom ovog filma Figgis je postao poznat kao redatelj sposoban izvući zapažene izvedbe iz već etabliranih holivudskih glumaca. Svoje razočarenje filmskom industrijom prenio je na film Leaving Las Vegas/ Napuštajući Las Vegas, koji je označio prekretnicu u karijerama Nicolasa Cagea i Elisabeth Shue, a sam Figgis nagrađen je Oscarom za režiju i scenarij. Njegov najambiciozniji film do danas je niskobudžetni film The Loss of Sexual Innocence/ Gubitak seksualne nevinosti, autobiografsko djelo koje se temelji na životu samog redatelja. Osnivač je online zajednice nezavisnih filmaša Shooting People. Fasciniran tehnikom snimanja, osmislio je inovativan sustav ručne stabilizacije za manje video kamere, nazvan Fig Rig, u kojem se kamera postavlja na platformu unutar sklopa sličnog volanu. Sustav izrađuje Manfrotto Group. Od 2008. Mike Figgis predaje filmske studije na Europskom postdiplomskom studiju u Saas-Feeu, Švicarska, gdje vodi i ljetne škole.
SAVAGE FILM
xavier@savagefilm.be
+32 473 59 85 31
Lluìs Galter
CARACREMADA
Spain, 2010, HD, 98 min
CARACREMADA
Naziv filma na španjolskom znači ‘spaljeno lice’, nadimak koji je Civilna garda prišila Ramonu Vili Capdevili, jednom od posljednjih aktivnih gerilaca u oslobodilačkom pokretu protiv režima generala Franca. Nacionalna konfederacija radnika 1951. godine naredila je povlačenje svojih militantnih pripadnika, no Ramon Vila ostao je u šumama Katalonije gdje sam nastavlja borbu.
Lluìs Galter
(rođen u Figueresu, Girona 1983. godine) Po završetku studija Audiovizualnih komunikacija na Sveučilištu Pompeu Fabra u Barceloni (2005), Lluís Galter napisao je i režirao nekoliko kratkih filmova, od kojih je dva snimio tijekom boravka na Visokoj školi za film i televiziju pri praškoj Akademiji izvedbenih umjetnosti. Brojni su mu radovi prikazivani i uvršteni u programe brojnih europskih muzeja. Trenutno radi na dokumentarcu koji će biti dio skupnog rada s drugim mladim autorima. Caracremada, njegov prvi dugometražni film premijerno je prikazan u okviru natjecateljskog programa Orizzonti u sklopu 67. Venecijanskog festivala, te na međunarodnom filmskom festivalu u San Sebastianu.
PENINSULA GROUP
direccion@peninsulagroup.eu
+ 34 66 3011 635
Nikolaus Geyrhalter
ABENDLAND
Austria, 2011, 35mm, 90 min
ABENDLAND
Filmski prikaz Europe noću: pod prekrivačem mraka ljudi spavaju, no isto tako rade i igraju se, rađaju se i umiru. Održavaju se sustavi, mnogi od njih zaštićeni. Veliki broj noćnih poslova bavi se nadzorom i zabranom pristupa. Kakva je to Europa ako ne dopuštamo drugima sudjelovanje? Tama nam omogućuje da stvari sagledamo jasnije.
Nikolaus Geyrhalter
Rođen 1972. u Beču. Po završetku srednje škole radio je kao fotograf i kasnije počeo snimati autorske dokumentarce. Godine 1994. osniva produkcijsku tvrtku i dugi se niz godina bavi režijom, snimanjem i produkcijom vlastitih i filmova drugih redatelja. S jačanjem produkcijskog odjela tvrtke, Geyrhalter se sve više bavi vlastitim projektima. Radi i živi s obitelji u Beču.
AUSTRIAN FILM COMMISSION
festivals@afc.at
+43 1 526 33 23
Kyu-hwan Jeon
DANSEU TAUN
South Korea, HD, 2010, 94 min
GRAD PLESA
Jung-Nim sjevernokorejska je izbjeglica koja iz zemlje mora bježati radi optužbe da je gledala pornografski film. Njen je muž jedva uspijeva izvući iz zemlje, no sam stradava i završava u zatvoru. Jung-Nim u Južnoj Koreji živi pod paskom nadležne službe za koju radi Kim Soo-Jin. Jung-Nim je usamljena. Upoznaje policajca Oh Sung-Taea. Kako vrijeme prolazi sve više razmišlja o mužu i brine se za njega. Preko Soo-Jin doznaje novosti o mužu u zatvoru…
Kyu-hwan Jeon
Redatelj nove generacije Jeon Kyu-Hwan dobio je zapažene kritike za svoj prvi film Mozart Town (2008). Njegov debitantski film sadrži jedinstvenu viziju, a prikazan je na festivalima Osian’s Cinefan, Međunarodnom filmskom festivalu u Tokiju i festivalu Tallinn Black Nights. Animal Town (2009), njegov drugi film iz serijala Town nakon prikazivanja na festivalu u San Sebastinu bilježi brojne pozitivne kritike od strane kritičara i novinara. Prikazan je na festivalima u Stockholmu, Osian’s Cinefan, Tallinn Black Nights, Jeonju i Chungmuro, te osvojio brojne nagrade: posebna nagrada žirija, NETPAC nagrada, nagrada publike i nagrada Movie Collage na međunarodnom festivalu azijskog filma u Vesoulu, festivalu Black Movie Geneva i CinDi. Prošle je godine režirao treći film iz iste serije pod nazivom Dance Town, izabran u sklopu programa Filmskog festivala Jeonju pod nazivom ‘Work in Progress’, te nagrađen posebnom nagradom žirija NETPAC i nagradom za najbolju glumicu na festivalu u Pusanu. Film je prikazan i kao dio programa Panorama u Berlinu, te je proglašen najboljim dugometražnim filmom na filmskom festivalu u Granadi. Trenutno radi na svom četvrtom filmu Varanasi.
TREEFILM
treefilm@gmail.com
+82 10 3359 4517
Naomi Kawase
HANEZU
Japan, 2011, 16mm, 91 min
HANEZU
Regija Asuka smatra se kolijevkom Japana. U drevna vremena naseljavali su je ljudi koji su svoj život ispunjavali čekanjem. Moderno čovječanstvo izgubilo je sposobnost čekanja i kao da ne osjeća zahvalnost prema sadašnjosti, te očekuje da se vrijeme kreće u skladu sa njihovim planovima. Postojalo je vjerovanje da tri male planine u blizini naseljavaju bogovi. Planine Unebi, Miminashi i Kagu još uvijek stoje. U prošlosti je moćan vladar koristio planine kao metaforu za svoju unutarnju borbu. Planine su bile izraz ljudske karme. Vrijeme se pretočilo u sadašnjost. Takumi i Kayoko žive svoje živote opterećeni neispunjenim nadama svojih predaka. Njihova priča nastavlja priču vjekova u koju su utkane bezbrojne duše svih koji su ikada naseljavali ovu drevnu zemlju.
Naomi Kawase
Rođena u Nari 1969. godine. Završila je fotografiju na Umjetničkoj školi u Osaki 1989. godine, i od studentskih se dana bavi snimanjem na 16mm i 8mm formatu. Godine 1993. snimila je Embracing, film o vlastitoj potrazi za ocem koji je napustio dok je bila dijete. Na Međunarodnom festivalu dokumentarnog filma u Yamagati 1995. Embracing je dobio posebnu nagradu FIPRESCI žirija, a film Katatsumori, portret bake koja je i odgojila redateljicu, dobio je nagradu za izvrsnost u okviru programa New Asian Currents. Kawase je 1997. godine postala najmlađa dobitnica nagrade Camera d’Or u povijesti filmskog festivala u Cannesu, i to za svoj prvi dugometražni film Suzaku. Godine 2000. za film Hotaru dobila je i FIPRESCI nagradu i CICAE nagradu na Međunarodnom filmskom festivalu u Locarnu. Noviji su joj radovi KyaKaRaBaA, koprodukcija s francuskom TV postajom Arte, i Tarachime – Birth/Mother, dokumentarac koji prikazuje i njeno vlastito iskustvo poroda, nagrađen na festivalima u Locarnu, Tajvanu, Kopenhagenu i Yamagati. Godine 2007. Kawase je osvojila Grand Prix u Cannesu za film The Mourning Forest, i nastavlja se baviti teškim temama u sljedećem filmu iz 2008. Seven Nights. Posljednji njen dokumentarni film Genpin iz 2010. nagrađen je od strane FIPRESCI žirija na festivalu u San Sebastianu. Kawase je 2009. u sklopu programa kanskog festivala Dvotjedan redatelja primila nagradu Carrosse d’Or. Godine 2010. bila je na funkciji izvršne direktorice prvog međunarodnog festivala u Nari.
MEMENTO FILMS INT.
marion@memento-films.com
+33 1 5334 9027
Kaushik Mukherjee (Q)
GANDU
India, 2010, HD, 85 min
GANDU
Gandu mrzi svoj život. Mrzi i svoju majku, ljubavnicu lokalnog biznismena. Za vrijeme dok njegova majka prodaje svoje tijelo u stanu koji im plaća ljubavnik, Gandu uzima njegov novčanik. U snu Gandu izbacuje iz sebe svu mržnju, bijes, prljavštinu i jad svog postojanja. Jednog dana upoznaje novog prijatelja, vozača rikše i obožavatelja Brucea Leeja. Zajedno upadaju u mračnu fantaziju. Droga, rap glazba, pornografija, užas. I unutar svega tračak nade. Delirij je ispresijecan bolnim isječcima stvarnosti i završetkom odnosa između majke i sina. Priča postaje fragmentirana i apstraktna, head rush emocija, eksplicitni seks i konačno se raperu Ganduu pruža prilika. Gledatelj nije siguran radi li se o snu ili javi. Spaja se nadrealno i bizarno, dva prijatelja gube oslonac i dalje preuzima film.
Kaushik Mukherjee (Q)
Rođen u Kalkuti 14. kolovoza 1973., bavio se snimanjem reklama pod pseudonimom ‘Q’. Osnivač je produkcijske kuće Overdose Productions koja se uglavnom bavi glazbenom produkcijom. Piše, snima i producira dugometražne i dokumentarne filmove i glazbene video spotove.
OVERDOSE
celine@overdosejoint.in
+91 98317 53984
Christopher Murray / Pablo Carrera
MANUEL DE RIBERA
Chile, 2010, HD, 90 min
MANUEL DE RIBERA
Nenaseljeni otok s ribarskom uvalom smješten je na krajnjem jugu Čilea. Jedne večeri na obalu stiže čovjek u trošnom gumenjaku: Manuel Ribera došao je preuzeti vlasništvo nad zemljom koju je nedavno naslijedio. Nezaposlen, bez obitelji i novca, polako se stapa s okolinom kako bi ispunio svoj san: osnovati zajednicu za koju može reći da je njegovo vlasništvo.
„Sinopsis je sve što znamo o ovoj priči. Ostatak zapleta rezultat je eksperimenta; film snima reducirana ekipom koja će se iskrcati na obalama Čilea, i uz sebe će imati tek početak priče o Manuelu Riberi. Pod vodstvom dva redatelja koji će dijeliti uloge redatelja i scenarista, filmska ekipa započinje avanturu. Dok jedan od dvojice redatelja režira scenu, drugi piše scenarij za sljedeću. Na ovaj se način priča gradi dok se istovremeno i bilježi. Svi mogući putovi razvoja scenarija biti će dio konačnog rezultata. Unutar ove metode nema drugog izbora do slučajnog.“
Christopher Murray
(24) završio studij društvenih komunikacija i stekao titulu audiovizualnog redatelja na Katoličkom sveučilištu u Čileu. Režirao je niz video spotova za čileanske bandove i seriju kratkih digitalnih filmova. Radio je na filmovima o snimanju dugometražnih čileanskih filmova i stekao iskustvo na različitim filmskim produkcijama. Manuel de Ribera njegov je dugometražni prvijenac.
Pablo Carrera
(25) završio studij društvenih komunikacija i stekao titulu audiovizualnog redatelja na Katoličkom sveučilištu u Čileu. Trenutno studira estetiku. Radio je kao fotograf i snimatelj na nekoliko audiovizualnih produkcija. Nakon prakse u Njemačkoj započinje se baviti režijom kratkih filmova. Manuel de Ribera njegov je dugometražni prvijenac.
JIRAFA
sur@jirafa.cl
+56 63 213556
Marcin Wrona
CHRZEST
Poland, 2010, HD, 86min
KRŠTENJE
Michał ima sve što bi mladi čovjek mogao poželjeti: obitelj, vlastiti posao i luksuzni stan u Varšavi. Njegov se idilični život počinje raspadati u trenutku kad se pojavi Michałov stari prijatelj Janek, budući kum Michałova novorođenog sina. Prijatelji dijele više od zajedničke prošlosti, dijele i mračnu tajnu koja prisiljava Janeka da donese odluku. Odluku između dobra i zla. Između života i smrti.
Marcin Wrona
Rođen 1973. u Tarnówu (Poljska). Nakon studija režije na Odsjeku na radio i televiziju snimio je diplomski film pod naslovom Człowiek magnes (Čovjek magnet). Film je na festivalima dobio brojna međunarodna priznanja, među ostalim i nagradu za najbolji studentski film na filmskom festivalu u Tribeci u organizaciji Roberta De Nira i Martina Scorseseja u New Yorku 2002. godine. Njegov dugometražni prvijenac Moja krew (Moja krv) premijerno je prikazan 2009. na filmskom festivalu u Rimu. Chrzest (Krštenje) iz 2010. njegov je drugi dugometražni film. Režirao je i kazališne izvedbe za Theater TV. Prije nego je upisao studij režije na Odsjeku za radio i televiziju Šleskog sveučilišta u Katowicama, završio je povijest filma na Jagielonskom sveučilištu u Krakowu. Završio je i školu režije Andrzeja Wajde i usavršavao se na filmskom centru Binger u Amsterdamu (2005). Od 2006. predaje režiju na Odsjeku za radio i televiziju Šleskog sveučilišta u Katowicama.
M-APPEAL
aw@m-appeal.com
+49 30 6150 7505
- Herman Asselberghs - BESTE STEVE / DRAGI STEVE (BE/NL) 45min
Herman Asselberghs
BESTE STEVE
Belgium, Netherlands, 2010, HD, 45 minDRAGI STEVE
Tematika filma Dragi Steve Hermana Asselberghsa vezana je za prijenosna računala, najpouzdanije pokretače mašinerije današnje kulturne industrije. Većina nas posjeduje takvo računalo, a njihova relativna nevidljivost u području kulturne produkcije (koliko često možemo vidjeti laptope na izložbama ili u filmovima, ili čak predstavljena kao umjetnička djela) u oštrom je sukobu s nezamjenjivošću prijenosnog računala u okviru globalizirane kulturne ekonomije sadašnjice. Primjerice, teško je i zamisliti nastanak suvremene izložbe (ili publikacije) bez ovog revolucionarnog izuma.
Film Dragi Steve ipak donosi puno više od pukog lirskog portreta pokretne ikone onoga što Loc Boltanski i Eve Chiapello nazivaju ‘novi duh kapitalizma’. U filmu je prikazan postupak nemilosrdnog i smirenog rastavljanja novog uređaja MacBook Pro. Proces vađenja iznutrica digitalne radne stanice jasno otkriva ireducibilnu materijalnost jedinog alata koji igra tako važnu ulogu u trijumfalnoj retorici takozvanog nematerijalnog rada.Herman Asselberghts
Rođen 1962. u Mechelenu. Radovi ovog belgijskog umjetnika usmjereni su na propitivanje graničnih područja između zvuka i slike, svijeta i medija, poezije i politike. Njegove instalacije i video radovi izlagani su u centru Pompidou u Parizu; na izložbi documenta X u Kasselu; u galeriji Deitch Projects u New Yorku; u centrima za suvremenu umjetnost CGAC u Santiagu de Compostela; hartware u Dortmundu; Witte de With u Rotterdamu; Netwerk u Aalstu; M HKA u Antwerpenu; u muzeju Van Abbemuseum u Eindhovenu; na međunarodnim filmskim festivalima u Rotterdamu i Berlinu; festivalu dokumentarnog filma u Marseilleu; Europskom festivalu medijske umjetnosti EMAF u Osnabrücku; Bijenalu medija i arhitekture u Grazu; i transdisciplinarnom festivalu Rencontres Internationales Paris/Berlin/Madrid. Godine 2007. Herman je u Berlinu dobio nagradu Transmediale. Objavljuje radove iz područja filma i vizualne kulture, te predaje na Odsjeku za film Visoke škole za vizualne umjetnosti HIBK Sint-Lukas u Bruxellesu. Živi i radi u Bruxellesu.AUGUSTE ORTS
marie@augusteorts.be
+32 2 245 48 24Thomas Fuerhapter - MICHAEL BERGER - EINE HYSTERIE / MICHAEL BERGER - HISTERIJA (AT) 50minThomas Fuerhapter
MICHAEL BERGER – EINE HYSTERIE
Austria, 2010, DigiBeta, 50 minMICHAEL BERGER – HISTERIJA
Biografski film o korumpiranom bankaru predstavlja svojevrsnu kinematografsku dvojbu. Kako se namjere pojedinca, sistematski kontekst i povijesne pojavnosti mogu dovesti u red? U nešto manje od jednog sata, film Thomasa Fuerhaptera izlaže spomenuti problem, dok istovremeno ne skriva trenutke nagađanja. Tematizira se lik Michaela Bergera, austrijskog bankara koji je milijunsko bogatstvo stekao preko rizičnih hedge fondova. Berger je postao gotovo mitsko biće, vlastima nije dostupan i ne mogu ga uhititi. U evidenciji ne postoji njegova fotografija, sve što je ostalo od njegova utjecaja su zapanjujući iznosi nestali s računa lokalnih banaka. Film pokušava u šest navrata rekonstruirati slučaj na temelju tragova Bergerovih poduhvata. Pokušava slijediti njegov put, počevši od pretpostavljenog kraja – nepojavljivanja Bergera pred američkim sudom. Slijedi priča o usponu i padu pojedinca koja se širi i izvan uskih granica radnog okruženja u Austriji, sve do Wall Streeta.Thomas Fuerhapter
Diplomirao je filozofiju, bavi se produkcijom video radova za kazalište i filmskom režijom. Filmovi: Das Gelb ohne Zebra (2004), Michael Berger – Eine Hysterie (2010), Planes (2006).SIXPACK FILM
gerald@sixpackfilm.com
+43 1 5260990 12Andris Gauja - GIMENES LIETAS / OBITELJSKI NAGON (LV) 58minAndris Gauja
ĢIMENES LIETAS
Latvia, 2010, HD, 58 minOBITELJSKI NAGON
Alkohol, nasilje i krajnja neimaština čine život u udaljenom latvijskom selu istinskim paklom. Nakon što incestuozni brat Zandas (28) završi u zatvoru radi zlostavljanja djece, mlada se majka pokušava izvući iz začaranog kruga.
Obiteljski portret kakav do sada niste vidjeli… šokantna, nadrealna i potresna priča. Nepatvoreno filmsko iskustvo, sinonim za okrutnu stvarnost ruralnih područja u post-sovjetskoj eri.Andris Gauja
Redatelj nove generacije s posebnim darom za pronalaženje neobičnih tema i likova. Njegovi dosadašnji filmovi, uglavnom s moralnom ili društveno osjetljivom tematikom, dobro su prihvaćeni od strane TV i kino publike. Obiteljski nagon njegov je treći dokumentarac.AUTLOOK FILMSALES GmbH
stephanie@autlookfilms.com
+43 720 34 69 34Pawel Kloc - USPAVANKA IZ PHNOM PENHA (PL) 103minPawel Kloc
PHNOM PENH LULLABY
Poland, 2010, HD, 103 minUSPAVANKA IZ PHNOM PENHA
Svako čuva tajnu. Tajnu budućnosti.
Uspavanka iz Phnom Penha intimna je priča o čovjeku u potrazi za ljubavlju i prihvaćanjem. Ilan Schickman napustio je Izrael radi sna o novom životu. Sada živi u kambodžanskom glavnom gradu Phnom Penhu, zajedno s kmerskom djevojkom Saran i dvjema kćerkicama, dvogodišnjom Marie i šestomjesečnom Jasmine. Preživljava tako da na ulici prolaznicima proriče budućnost.Pawel Kloc
Rođen 1971., završio je studij prava na Varšavskom sveučilištu. Radio je kao producent i režiser za HBO i Entertainment Ltd. Bavio se režijom reklama, glazbenih spotova i TV emisija. Na festivalu Euroshots dobio je nagradu za reklamu za osiguravajuću tvrtku Nationale Nederlanden, a za svoj kratki film Dos Sombras nagrađen je na RealHeart festivalu u Torontu. Diplomirao je na EAVE. Uspavanka iz Phnom Penha Pawelov je prvi dugometražni dokumentarni film, u produkciji njegove produkcijske kuće Parallax.KRAKOW FILM FOUNDATION
katarzyna@kff.com.pl
+48 12 294 69 45Michela Occhipinti - LETTERE DAL DESERTO (ELOGIO DELLA LENTEZZA) / PISMA IZ PUSTINJE (HVALOSPJEV SPOROSTI) (IT) 88minMichela Occhipinti
LETTERE DAL DESERTO (ELOGIO DELLA LENTEZZA)
Italy, 2010, HDTV, 88 minPISMA IZ PUSTINJE (HVALOSPJEV SPOROSTI)
Svijet trči. Hari, s druge strane, hoda. Preko pustinje, njegove poderane cipele prelaze velike udaljenosti, kako bi prenio poruke zatvorene u omotnicama pisama. Dragocjenim rukopisom ispisane adrese primatelja u udaljenim selima izoliranim u zaboravljenoj vremenskoj dimenziji, izvan ovog svijeta.
Pisma govore o ljubavima, vjenčanjima, uspjesima i pokojnicima. Pisma koja nose vijesti o smrti odmah se mogu prepoznati, omotnice s pokidanim desnim rubom, vijesti koje Hari čita na kućnim vratima i zatim kida papir na komadiće, zato jer loše vijesti valja uništiti, rasuti, zauvijek izbrisati.
U svijetu u kojem je vrijeme luksuz, brzina je istoznačna efikasnosti i civilizaciji, u kojem ljudi komuniciraju pritiskom na tipke koje reproduciraju jednake znakove, u tom je svijetu Harijeva priča otok okamenjen u vremenu. Vremenu kad je jedini način komuniciranja bio papir, olovka i tinta. Vremenu kad su ljudi još znali čekati. Povratak sporosti i prirodi, neumoljivoj prirodi pustinje Thar. Sve dok se u krajoliku poput uljeza ne pojave neki čudni metalni tornjevi i izmijene život u malom selu…Michela Occhipinti
Prvi je dokumentarac pod naslovom ¡Viva la Pepa! (give us back the Constitution) snimila 2003. godine, na temu argentinske krize (Romadocfest 2005; Tekfestival 2006: posebna nagrada žirija; Cinema for Rights, Maori TV, RAI 1 30’ verzija). U razdoblju od 2005. do 2007. za RAI 2 je režirala niz reportaža o problemima imigracije. Godine 2008. snimila je film Sei Uno Nero, ne-profitni dokumentarac o otvaranju radio stanice u Malaviju za prevenciju širenja AIDS-a i malarije. Letters from the desert (eulogy to slowness) prvi je njen dugometražni dokumentarni film, sniman u Indiji od siječnja 2008. do travnja 2009., i dovršen u ožujku 2010.michela_o@hotmail.com
+39 339 5341 007Esther Pérez de Eulate - POÉTICA PÚBLICA. PLAZA / JAVNA POEZIJA. TRG (ES) 71minEsther Pérez de Eulate
POÉTICA PÚBLICA. PLAZA
Spain, 2010, BetaSP, 71 minJAVNA POETIKA. TRG
Muzej – Radnja filma odvija se na jednoj lokaciji, Trgu muzeja Reina Sofia u Madridu.
Trg – Male priče anonimnih likova isprepleću se i vode nas na putovanje Španjolskom nedavne prošlosti, tijekom proteklih 7 godina od 2003. do 2010.
Ljudi – Ovaj trg predstavlja jedinstvenu pozornicu na kojoj započinju društveni pokreti, postavljaju se politički zahtjevi, odvija se svakodnevni život, predstavlja najnovija moda, improviziraju izvedbe, događaju intimni trenuci, proslave, prolaze faze života, dolazi do transformacije muzeja, i mjesto je osobnih neslaganja i dokolice…
Javna poetika – opis života na ulici koji otkriva poetiku svakodnevnog.Esther Pérez de Eulate
Diplomirala je novinarstvo na Baskijskom sveučilištu i stekla radno iskustvo u različitim medijima (Canal +, Cinevideo20, Muy interesante, Radio Vitoria). Producirala je, snimila i montirala više od 30 video radova za različite španjolske zaklade i institucije, poput Residencia de Estudiantes, Fundación Pablo Iglesias, Ipade, Paz y Cooperación, Ayuntamiento de Madrid i druge. Radila je i na području medijskog obrazovanja i rodnih pitanja. Gostovala je u sklopu festivala ženskog filma Festival de Cortometrajes de Mujeres de Bogotá (2007), osmislila prvu video radionicu o kulturnoj integraciji emigrantica u Madridu (2005) i snimila video rad na temu seksualnog i spolnog odgoja pod nazivom Deseo interruptus (2003). Radila je kao voditeljica audiovizualnog centra (1991/94, Vitoria, Španjolska). Surađivala je s drugim redateljima kao scenaristica, snimateljica i montažerka. Bavi se i video umjetnošću, video instalacijama i kolažima, predstavljenim na samostalnoj izložbi Los deseos velan hasta lo deseado (Madrid, 2006) i skupnoj izložbi Transexualidad y feminismo (Madrid, 2004). Poética pública. Plaza prvi je njen dugometražni dokumentarni film.e.eulate@yahoo.es
+34 653 019498Paul van den Wildenberg - TRIPTIEK / TRIPTIH (NL) 60minPaul van den Wildenberg / Jan Ketelaars
TRIPTIEK
Netherlands, 2011, DigiBeta, 60 minTRIPTIH
Triptih je poetski i lirski uradak s prikazom triju lokacija koje donose zanimljive priče o životu, radu i odmoru u Nizozemskoj.
Želja za gospodarskim rastom, snovi veći od onoga što se nadamo postići i zavođenje masa: svaka od tri lokacije u triptihu posjeduje ekstreman monomanijski fokus na život, rad ili rekreaciju. Naglasak je istovremeno i na njihovu apsurdu i na nedostacima.Paul van den Wildenberg
Rođen 1952., završio je Umjetničku akademiju Vrije u Den Haagu i Nizozemsku filmsku akademiju u Amsterdamu. Bavi se nezavisnim filmom, često u suradnji s Janom Ketelaarsom. Njihovi filmovi preuzimaju vizualni, gotovo fotografski pristup pri kojem je središnja tema odnos ljudi i njihove okoline. Van de Wildenberg radi i kao režiser-slobodnjak za nekoliko nizozemskih art TV kuća (NPS, VPRO). Od 1986. predaje film na Umjetničkoj akademiji u Utrechtu (HKU).Jan Ketelaars
Rođen 1951., završio je Umjetničku akademiju Vrije u Den Haagu. Bavi se nezavisnim filmom, često u suradnji s Paulom van den Wildenbergom. Radi i kao montažer i producent dokumentarnih i kratkih, a ponekad i igranih filmova. Predaje film na Umjetničkoj akademiji u Utrechtu (HKU).EYE Film Institute Netherlands
Marta Jurkiewicz
MartaJurkiewicz@eyefilm.nl
+31 20 7582351 - Beck Gustavo / Luiz Ferreira, Leonardo - CHANTAL AKERMAN, DE CÁ / CHANTAL AKERMAN, ODAVDE (BR/FR) 62min
Gustavo Beck / Leonardo Luiz Ferreira
CHANTAL AKERMAN, DE CÁ
Brasil, France, 2010, HDV, 62 minCHANTAL AKERMAN, FROM HERE
U dokumentarnom je filmu prikazan nemontirani intervju s poznatom belgijskom redateljicom snimljen na engleskom jeziku. Akerman daje vlastiti doživljaj svog rada i metoda koje koristi – posebice u filmovima Hotel Monterey (1972) i Jeanne Dielman, 23 Quai du Commerce, 1080 Bruxelles (1975)–, te govori o utjecaju redatelja Jonasa Mekasa i Michaela Snowa, i svom odnosu s Proustovim romanom (prema kojem je snimljen film La Captive).Gustavo Beck
Nakon studija filma u Río de Janeiru usavršava se na polju filmske režije pri Filmskoj školi u San Antoniu de Los Baños na Kubi. Upisuje magistarski studij iz filmske produkcije i filozofije. Režirao je kratke filmove Hera (2005) i Ismar (2007). Prvi dugometražni film pod naslovom A Sandro de Casa snimio je 2009.Leonardo Luiz Ferreira
Diplomirani novinar, desetak je godina radio kao filmski kritičar za razne medije. Chantal Ackerman, from here (2010) njegov je redateljski prvijenac.Leonardo Mecchi
l_mecchi@yahoo.comBertrand Sarah - ROLLING WITH STONE (FR) 50minSarah Bertrand
ROLLING WITH STONE
France, 2010, HD, 50 minROLLING WITH STONE
U siječnju 2009. redateljica Sarah Bertrand pratila je redatelja Olivera Stonea na putu u Južnu Ameriku, tijekom snimanja njegova najnovijeg dokumentarca o kontroverznom venecuelskom predsjedniku Hugu Chávezu i novom valu južnoameričkih političkih vođa pod nazivom Južno od granice. Svjedočila je njegovu kreativnom procesu i istraživala njegov život i filmski rad, razotkrivajući slavnu osobu, filmaša i čovjeka…Sarah Bertrand
Kazališna, filmska i TV glumica, rođena i živi u Parizu. Od 90-ih godina prošlog stoljeća glumila je u više od 20 TV filmova i serija, te nekoliko kino produkcija: Le retour de Casanova (1991), Roulez jeunesse! (1992) i Sexes faibles! (1992). Godine 2004. izdala je prvi niz od tri knjige o filmu pod naslovom Des nouvelles du cinéma. Njen prvi kratki film The Tokyo made Things, snimljen 2004. godine u Japanu, predstavljen je u okviru programa Forum des images u Parizu. Sljedeće godine snima svoj prvi dokumentarac There is no direction. Snoliki film s osjetnim impresionističkim utjecajem opisuje putovanje kroz svijet filma. Snimljen u Super 8 formatu, film portretira neke od najpoznatijih međunarodnih redateljskih imena: Abel Ferrara, Spike Lee, Emir Kusturica, Bernardo Bertolucci, Denys Arcand i Stephan Frears. Film je uvršten u službeni program Kanskog festivala i prikazan na više od dvadeset filmskih festivala širom svijeta, i na televiziji. Godine 2007. Sarah Bertrand osniva vlastitu produkcijsku kuću Precious Films, a iste godine snima dokumentarac o francuskim političarima Pour vous servir.PRECIOUS FILMS
micaela@precious-films.com
+33 1 42 72 94 28Bosio Angélique - THE ADVOCATE FOR FAGDOM (FR) 92minAngélique Bosio
THE ADVOCATE FOR FAGDOM
France, 2011, HD, 92 minTHE ADVOCATE FOR FAGDOM
Bruce Le Bruce, pravim imenom Justin Stewart, rođen je 1964. u Southamptonu u državi Ontario. Pohađao je filmsku školu u Torontu i studirao teoriju filma na Sveučilištu u New Yorku. Radio je za gay punk fanzine i snimao filmove na Super 8 formatu. „Obožavatelji ga drže transgresivnim umjetnikom u istinskom značenju te riječi“, komentira direktor francuskog festivala Extrême Cinéma, „oni ponešto nazadniji vide ga kao duhovnog nasljednika Kennetha Angera i Johna Watersa. Pragmatici ga slave kao predvodnika queercore pokreta.“
Angélique Bosio pri izradi portreta kontroverznog redatelja kombinira rijetki arhivski materijal i izjave njegovih suradnika i poznatih kolega, uključujući Johna Watersa, Gusa Van Santa, Harmonyja Korinea i Richarda Kerna. Film sadrži i intervju s berlinskim producentom Jürgenom Brüningom. Svi noviji Bruceovi filmovi snimljeni su u Berlinu, uključujući i film iz 2004. The Raspberry Reich. Izjava Brucea LaBrucea: „Sjajno je snimati u Berlinu. Grad je jedan od najboljih lokacija za snimanje u svijetu; na raspolaganju su vam sjajna mjesta na kojima možete snimati ili besplatno ili jako jeftino“.Angélique Bosio
Rođena u Francuskoj 1978. godine, započela je karijeru u odjelu prodaje tvrtke Mondofilms, i kasnije se prebacila u produkciju. Radila je kao tajnica produkcije na filmu Stephena Frearsa Cheri, prikazanog u sklopu službene konkurencije na festivalu Berlinale 2009. Godine 2002. započela je rad na dokumentarnom filmu o filmu transgresije i njujorškom novom valu 80-ih pod nazivom Llik our Idols (2007). Trenutno radi na dokumentarcu o dizajnerici odjeće i donjeg rublja Fifi Chachnil. Živi u Parizu.Jürgen Brüning Filmproduktion
producer@ottothezombie.de
+49 30 69505602Chodorov Pip - FREE RADICALS (FR) 80minPip Chodorov
FREE RADICALS
France, 2010, DigiBeta, 80 minFREE RADICALS
Što je eksperimentalni film i zašto se naziva eksperimentalnim? Umjetnici i pjesnici celuloidne vrpce još se od vremena prije 1. svjetskog rata nalaze na ničijoj zemlji. Isključeni iz umjetničkog svijeta i komercijalnog filmskog okruženja, hrabro su stvorili aktivističku mrežu za produkciju i prikazivanje svojih filmova. Iza njih je ostao značajan opus koji i dalje snažno utječe na našu kulturu. Želim s vama podijeliti neke od filmova koje volim, i upoznati vas s njihovim autorima, slobodnim i radikalnim umjetnicima.Pip Chodorov
Rođen 1965. u New Yorku. Režijom i glazbom bavi se od 1971. godine. Studirao je kognitivne znanosti na Sveučilištu u Rochesteru, New York i filmsku semiotiku na Pariškom sveučilištu. Radio je za različite distribucijske tvrtke – Orion Classics, New York, UGC, Light Cone i CJC, Pariz i 2004. osnovao distribucijsku tvrtku Re:Voir, specijaliziranu za povijesni i suvremeni eksperimentalni film. Sljedeće godine osniva Film Gallery, jedinu galeriju posvećenu eksperimentalnim filmskim umjetnicima. Suosnivač je suradničkog filmskog laboratorija L’Abdominable u Parizu. Njegovi su filmovi prepoznatljivo duhoviti, lagani i savjesni, i ne opterećuju se strukturalnim ili lirskim tendencijama, s tim da autor koristi različite filmske vrste, od animacije (posebno fotografija) do filmskog dnevnika.Guilaine Bergeret
guilaine@sacrebleuprod.comMekas Jonas - BILJEŠKE O AMERIČKOM REDATELJU NA POSLU: MARTIN SCORSESE (US) 80minJonas Mekas
NOTES ON AN AMERICAN FILM DIRECTOR AT WORK: MARTIN SCORSESE
USA, 2005/08, Beta SP, 80 minZABILJEŠKE O AMERIČKOM REDATELJU NA POSLU: MARTIN SCORSESE
„Martina Scorseseja upoznao sam još tijekom studija filma na Njujorškom sveučilištu. Dolazio je na projekcije mojih filmova. No pravo je prijateljstvo započelo kad je snimio svoj prvi film Tko to kuca na moja vrata. Moj brat Adolfas, Shirley Clarke i ja pridružili smo se Martyju tijekom dvosatne radio emisije kojom se najavljivao film. Sjajno smo se zabavili. Još uvijek imam snimku. Zamolili su me da snimim kratki film o Martyju za predstavljanje njegove retrospektive. U to je vrijeme snimao film Pokojni. Pitao sam ga mogu li ga pratiti tjedan ili dva i pristao je. I tako je nastao ovaj film. Moj sin Sebastian pridružio mi se s drugom kamerom. Montirali smo kratku verziju i nastavio sam rad na dužoj. Tada sam radio na drugim projektima, pa sam zamolio svog prijatelja Benna Northovera da mi pomogne s montažom. Imao sam oko 15 sati materijala i dobro smo se proveli dok smo radili na filmu, jer Martyja svi volimo! Riječ je o komornom filmu, osobnoj posveti prijatelju.“ (Jonas Mekas)Jonas Mekas
Rođen 1922. u litavskom selu Semeniskjaj. Živi i radu New Yorku. Godine 1944. nacisti su odveli Jonasa i njegova brata Adolfasa u logor za prisilni rad u Elmshornu, Njemačka. Nakon rata studirao je filozofiju na Sveučilištu u Mainzu. Krajem 1949. Agencija za izbjeglice Ujedinjenih naroda prebacila je braću u New York, gdje su se nastanili u Williamsburgu u Brooklynu. Godine 1954. zajedno s bratom osniva časopis Film Culture, jednu od najutjecajnijih filmskih publikacija u SAD-u. Jonasova legendarna kolumna pod nazivom Movie Journal objavljuje se u tjedniku Village Voice od 1958. Istovremeno se bavi pisanjem poezije i snimanjem filmova. Do danas mu je objavljeno više od 20 knjiga proze i poezije, prevedenih na više od 12 jezika. Mekas se bavi i znanstvenim radom i predaje na Novoj školi za društvena istraživanja, Međunarodnom centru za fotografiju, umjetničkoj školi Cooper Union, Njujorškom sveučilištu i Institutu za tehnologiju u Massachusetsu. Mekasov film Zatvor 1963. godine je nagrađen na Venecijanskom festivalu. Drugi zapaženiji filmovi: Walden (1969), Uspomene na Litvu (1971), Izgubljen, izgubljen, izgubljen (1975), Scene iz života Andyja Warhola (1990), Scene iz života Georgea Maciunasa (1992) i Dok sam se kretao naprijed povremeno bih vidio kratki tračak ljepote (2000). Godine 2007. u Vilniusu u Litvi otvoren je Jonas Mekas Centar vizualnih umjetnosti.info@jonasmekasfilms.com
Juillerat Vincent - POSTAJUĆI OTTO (FR) 30minVincent Juillerat
BECOMING OTTO
France, 2010, DigiBeta, 30 minBECOMING OTTO
Korištenje nikad prije objavljenu arhivsku građu i sa pripadajućim glas Otto Muehl, austrijska je radikalna umjetnost ogoljena – umjetnost natovaren s ekscesima, koji pokušava razbiti granice i ujediniti umjetnost i život. Od slikanja na materijalne akcije 1960, od prakticira Akcionizam u podrumima u Beču na općine na Friedrichshof – država u državi sa do 600 pripadnika – ovi elementi definiraju originalnost ovaj umjetnik pristupa te donio mu je jedan od najzanimljivije i kontroverznih umjetnika 20. i 21. stoljeća.Vincent Juillerat
AUTLOOK FILMSALES
stephanie@autlookfilms.com
+43 720 34 69 34 - Lawrence Tooley - HEADSHOTS (AT) 92min
Lawrence Tooley
HEADSHOTS
Austria, 2010, 35mm, 92 minHEADSHOTS
Zarobljena u svijetu berlinskih mladih kreativaca, u kojem karijera znači život, ljubav se svodi na povremene seksualne susrete, a sreća se mjeri stupnjevima cinizma i indolencije, tridesetogodišnja fotografkinja Marianne (igra je Loretta Pflaum) otkriva da je trudna. Saznanje mijenja način na koji doživljava stvari. Nakon smrti jedne manekenke nakon snimanja, sve se dodatno zakomplicira. Na otvoreno izlazi skriveni svijet tame i nereda, nepovjerenja i laži. Isprepletena mreža međusobno povezanih priča, film Headshots vodi nas od osjećaja krhke ljubavi do izdaje, od krivnje do samouništenja i istim putem natrag, kroz komične, dirljive i apsurdne obrate, u Berlinu kakav do sada niste doživjeli.Lawrence Tooley
Rođen u Shineru, američka savezna država Texas. Nakon studija filozofije i komunikacija dobio je stipendiju za magisterij iz umjetnosti na Umjetničkoj akademiji Sveučilišta u Hamburgu (2000). Izlagao je video radove i fotografije u raznim galerijama. Tijekom studija filmske režije na berlinskoj Akademiji televizije i filma radio je kao filmski montažer, scenarist i redaktor. Headshots je njegov prvi igrani film.Filmografija:
2002. Clairvoyant/ Vidovit (kratki, drama)
2005. Minutes to Go/ Minuta do pokreta (kratki, drama, film katastrofe)
2007. Geburtstag/ Rođendan (kratki, drama)
2008. Aplinkkelis (komedija, film ceste)
2010. Headshots (drama)INSOMNIA WORLD SALES
contact@insomnia-sales.com
+33 1 43 58 08 04Marie Kreutzer - DIE VATERLOSEN / BEZ OCA (AT) 105minMarie Kreutzer
DIE VATERLOSEN
Austria, 2011, 35mm, 105 minBEZ OCA
Nitko nije očekivao da će se Kyra ponovno pojaviti. Dva brata i sestra, odrasli zajedno nakon smrti oca, iznenađeni su dolaskom svoje sestre. Kyra je nestala prije više od dvadeset godina u vrijeme raspada hipi komune u kojoj su rođeni. Iako je sada poput stranca, kad otkrije da drugi nisu znali za njeno postojanje Kyra započinje razotkrivati stare tajne.Marie Kreutzer
Rođena u Grazu 1977. godine, studirala je scenarij i dramaturgiju na bečkoj Filmskoj akademiji i radila kao dramaturg na nekoliko filmskih i televizijskih produkcija. Godine 2005. dobila je stipendiju štajerske zaklade Cine Styria za razradu scenarija filma Bez oca. Članica je odbora Austrijske udruge scenarista i Foruma scenarista od 2007. godine, te članica Savjetodavnog odbora za razvoj Austrijskog filmskog instituta od 2008. Bez oca je njen prvi film.DOC&FILM INTERNATIONAL
hs.choi@docandfilm.com
+33 1 42 77 56 87Arman T. Riahi - SCHWARZKOPF / CRNI (AT) 90minArman T. Riahi
SCHWARZKOPF
Austria, 2011, 35mm, 90 minCRNI
Priča o reperu Nazaru, Austrijancu iranskog podrijetla, i njegovim prijateljima iz djetinjstva Vahidu i Mustiju, pripadnicima druge generacije useljenika. Sva trojica su slabo obrazovani i bez izgleda za budućnost. Traže utočište u svijetu rap glazbe. Drugu generaciju propalica uskoro će naslijediti i treća generacija djece koja će se diviti svojim starijim sunarodnjacima. Između njih su nevidljive veze, usputne posljedice migracije na suvremeno društvo.Arman T. Riahi
Rođen u Iranu 1981., odrastao u Beču. Još je za vrijeme školovanja snimio prve filmove. Studirao je medijsku tehnologiju i radio kao grafički i dizajner za elektronske medije u Londonu i Beču. Riahi je svoje prve televizijske emisije snimio 2005., kao redatelj programa Thursday Night na austrijskoj televiziji ORF, u sklopu čuvene emisije Sendung ohne Namen i kulturnog magazina Sunshine Airlines. Njegov je kratki film pod naslovom Elektronikschrott (Elektronski otpad) dobio nacionalnu austrijsku nagradu za kratki film Shorts on Screen 05 koju dodjeljuje ORF. Godine 2006. sudjelovao je na radionici Talent Campus Berlinskog filmskog festivala u kategoriji režija/scenarij. Od 2005. radi kao redatelj-slobodnjak i scenarist na raznim filmskim produkcijama u Beču. Za Red Bull Media House 2008. godine je u suradnji s Arashom T.Riahijem i Raphaelom Barthom producirao prvu seriju dokumentarnih filmova koju je sam napisao Momentum – What Drives You. Riahijev prvi dugometražni dokumentarac Schwarzkopf snimljen je 2011., a iste godine snima i svoju prvu igranu seriju Neue Wiener (radni naslov) za kanal Puls4.GOLDEN GIRLS FILMPRODUKTION
office@goldengirls.at
+43 1 8105 636Nikolaus Geyrhalter - UNSER TÄGLICH BROT / KRUH NAŠ SVAGDAŠNJI (AT) 92minNikolaus Geyrhalter
UNSER TÄGLICH BROT
Austria, 2005, DigiBeta, 92 minRUH NAŠ SVAGDAŠNJI
Dobrodošli u svijet industrijske proizvodnje hrane i visokotehnološkog uzgoja. U ritmu pokretnih traka i ogromnih strojeva kamera bez komentara zaviruje u mjesta na kojima se u Europi proizvodi hrana: monumentalni prostori, nadrealni pejzaži i bizarni zvukovi – hladno industrijsko okruženje u kojem nema mjesta za individualno. Ljudi, životinje, usjevi i strojevi igraju sporedne uloge u logistici sustava koji našem društvu omogućava životni standard. Kruh naš svagdašnji donosi studiozni prikaz gozbe koja se lako ne probavlja, a u njoj svi sudjelujemo. Čisto, precizno i tehnički usavršeno filmsko iskustvo publici ostavlja prostor da sama donosi zaključke.Nikolaus Geyrhalter
Rođen 1972. u Beču. Po završetku srednje škole radio je kao fotograf i kasnije počeo snimati autorske dokumentarce. Godine 1994. osniva produkcijsku tvrtku i dugi se niz godina bavi režijom, snimanjem i produkcijom vlastitih i filmova drugih redatelja. S jačanjem produkcijskog odjela tvrtke, Geyrhalter se sve više bavi vlastitim projektima. Radi i živi s obitelji u Beču.Filmografija:
2010: ALLENTSTEIG (doc.)
2009: 7915 KM (doc.)
2005: UNSER TÄGLICH BROT/ KRUH NAŠ SVAGDAŠNJI (doc.)
2005: DIE LETZTEN TAGE/ POSLJEDNJI DANI (doc.)
2001: ELSEWHERE/ DRUGDJE (doc.)
1999: PRIPYAT/ PRIPJAT (doc.)
1997: DAS JAHR NACH DAYTON/ GODINA NAKON DAYTONA (doc.)
1994: ANGESCHWEMMT/ NASUKANI (doc.)
1992: EISENERZ (doc.)AUSTRIAN FILM COMMISSION
festivals@afc.at
+43 1 526 33 23Nikolaus Geyrhalter - PRIPYAT (AT) 100minNikolaus Geyrhalter
PRIPYAT
Austria, 1999, BetaSP, 100 minPRIPJAT
Nakon katastrofe u černobilskoj atomskoj centrali 1986. godine u krugu od 30 km oko postrojenja podignuta je sigurnosna zona i iz tog je područja evakuirano 116.000 osoba. Pripjat portretira život ljudi koji tamo još uvijek žive i rade, i onih koji su se vratili. Kako izgleda život tih ljudi, život uz stalnu nevidljivu i nerazumljivu opasnost od radioaktivnosti? Na koji se način nose s posljedicama nesreće za koju se tvrdi da je statistički nemoguća? Četiri protagonista pričaju svoju priču i otkrivaju svakodnevnicu života u svojoj zoni.Nikolaus Geyrhalter
Rođen 1972. u Beču. Po završetku srednje škole radio je kao fotograf i kasnije počeo snimati autorske dokumentarce. Godine 1994. osniva produkcijsku tvrtku i dugi se niz godina bavi režijom, snimanjem i produkcijom vlastitih i filmova drugih redatelja. S jačanjem produkcijskog odjela tvrtke, Geyrhalter se sve više bavi vlastitim projektima. Radi i živi s obitelji u Beču.Filmografija:
2010: ALLENTSTEIG (doc.)
2009: 7915 KM (doc.)
2005: UNSER TÄGLICH BROT/ KRUH NAŠ SVAGDAŠNJI (doc.)
2005: DIE LETZTEN TAGE/ POSLJEDNJI DANI (doc.)
2001: ELSEWHERE/ DRUGDJE (doc.)
1999: PRIPYAT/ PRIPJAT (doc.)
1997: DAS JAHR NACH DAYTON/ GODINA NAKON DAYTONA (doc.)
1994: ANGESCHWEMMT/ NASUKANI (doc.)
1992: EISENERZ (doc.)AUSTRIAN FILM COMMISSION
festivals@afc.at
+43 1 526 33 23Nikolaus Geyrhalter - DAS JAHR NACH DAYTON / GODINA NAKON DAYTONA (AT) 204minNikolaus Geyrhalter
DAS JAHR NACH DAYTON
Austria, 1997, DigiBeta, 204 minGODINA NAKON DAYTONA
Prikaz prve godine mira u Bosni. Ljudska priča koja se odigrava u prvom planu rata koji se još uvijek osjeća, priča o mogućnosti suživota kakav u većini slučajeva više nije moguć. Mehaničar Rajko, Srbin, zajedno s obitelji mora po drugi put napustiti dom. Glumac Nermin u ratu je izgubio obje noge i pruža mu se šansa za učenje nove uloge. Pastir Halid iz muslimanskog kantona riskira svoj život da bi posjetio prijatelje na zapadnoj (hrvatskoj) obali Mostara.Nikolaus Geyrhalter
Born 1972 in Vienna. After graduating from high school, he worked as a photographer and eventually started making his own documentaries. He founded his own production company in 1994 and worked as a director, director of photography and producer of his and other directors’ films for several years. Today, while the production department of the company became increasingly stronger, Geyrhalter himself focuses on directing his own films. He works and lives with his family in Vienna.Filmography:
2010: ALLENTSTEIG (doc.)
2009: 7915 KM (doc.)
2005: UNSER TÄGLICH BROT/ KRUH NAŠ SVAGDAŠNJI (doc.)
2005: DIE LETZTEN TAGE/ POSLJEDNJI DANI (doc.)
2001: ELSEWHERE/ DRUGDJE (doc.)
1999: PRIPYAT/ PRIPJAT (doc.)
1997: DAS JAHR NACH DAYTON/ GODINA NAKON DAYTONA (doc.)
1994: ANGESCHWEMMT/ NASUKANI (doc.)
1992: EISENERZ (doc.)AUSTRIAN FILM COMMISSION
festivals@afc.at
+43 1 526 33 23Gerald Weber - SEMIOTIC GHOSTSPresentation
Gerald Weber
SEMIOTIC GHOSTS
program by sixpackfilmsixpackfilm osnovan je 1990. godine kao neprofitna udruga. Prvi zadatak bio je osigurati publiku austrijskoj filmskoj i video umjetnosti, u Austriji i u drugim zemljama. Primarni cilj naših aktivnosti na ovom polju jest povezivanje aktualne filmske i video produkcije sa što većim brojem relevantnih međunarodnih festivala. Na ovaj se način samim filmovima i njihovim autorima pruža prilika da se preko festivala predstave publici i filmskoj industriji. Festivali su ključni za predstavljanje i razmjenu informacija i osnovni su preduvjet uspjeha filmskog rada. sixpackfilm trenutno surađuje s više od 200 festivala diljem svijeta, tako da godišnje primimo više od 500 pozivnica za predstavljanje radova.
Program predložen za ovogodišnji Splitski filmski festival objedinjuje nekoliko novijih kratkih filmova i video radova u kojima austrijski umjetnici na različite načine pristupaju aktualnim problemima našeg društva. Sve radove karakterizira nekakav odmak, bilo kroz negiranje
vizualnih i žanrovskih konvencija, ili prikazivanje društvenih i političkih problema na jedan umjetnički, a ponekad i komičan način.Michael Palm. Willi Dorner: BODY TRAIL, 8 min. digi-beta
Richard Wilhelmer: STRANGE LOVE, 5 min, DVD
Harald Hund, Paul Horn: DROPPING FURNITURE, 5 min, 35mm
BitteBitteJaJa: MARIA THERESIA AND HER 16 CHILDREN, 30 min, DVD
Borjana Ventzilalova: HIGH BLUE MOUNTAINS, RIVERS AND GOLDEN PLAINS, 11 min, Digi Beta
Derek Roberts: CORNERS, 10 min, Beta SPSelected by Gerald Weber
Franz Jud - DIAGONALE – Festival austrijskog filmaPresentation
Franz Jud
DIAGONALE – Festival of Austrian FilmPokrenut krajem 1990-ih, filmski festival Diagonale prepoznat je kao temeljna platforma za predstavljanje i tumačenje filmskih produkcija nastalih u Austriji tijekom tog razdoblja. Festival predstavlja nezaobilazno mjesto kako za filmsku industriju, tako i za publiku. Franz Jud će pružiti okvirne informacije o osnovnim aspektima rada festivala Diagonale, poput programa, pozicioniranja i perspektiva budućeg razvoja. Prezentacija će biti popraćena kratkim najavnim filmovima poznatih austrijskih redatelja, naručenih za Diagonale.
- Čálek David - NEBE PEKLO / RAJ PAKAO (CZ) 82min
David Čálek
NEBE PEKLO
Checz Republic, 2009, HDCam, 82 minRAJ PAKAO
Film prati muškarce i žene različite dobi, životnog stila i profesije, koji su otkrili užitak u različitim oblicima nastranog seksualnog ponašanja i fizičke boli. U potpunosti su prihvatili svoju seksualnost i ne osjećaju sram, niti kriju nekonvencionalni način na koji manifestiraju svoje sklonosti. Kroz intimne razgovore i dramatične snimke, ovaj dokumentarac razotkriva uvriježene mitove i predrasude koje okružuju ove raširene ali istovremeno i gotovo nepoznate oblike užitka, i uvodi nas u svijet alternativne zajednice. Iako je namijenjen odrasloj publici, sam film nije pornografske prirode. Bavi se BDSM zajednicom kao alternativnim izrazom ljudske seksualnosti, a ne kao oblikom devijantnog ponašanja.David Čálek
Rođen 28.4.1971. u Pragu, Čehoslovačka
1978-1986: Pohađa osnovnu školu u Pragu
1986-1990: Pohađa gimnaziju SPŠST u Pragu, uz program filmske produkcije i realizacije
1990-1992: FFUK (Filozofski fakultet, Karlovo sveučilište u Pragu), Odsjek filmologije i povijesti filma (4 semestra)
1992-1998: FAMU (Praška Akademija za film i televiziju), Odsjek snimanja
1999-2002: FAMU (Praška Akademija za film i televiziju), Odsjek za dokumentarni filmOutCome
uta@outcome.cz
+420 606 726 737Derflinger Sabine - TAG UND NACHT / DAN I NOĆ (AT) 101minSabine Derflinger
TAG UND NACHT
Austria, 2010, 35mm, 101 minDAN I NOĆ
Bečke studentice Lea i Hanna traže posao kako bi zaradile nešto novca sa strane. Uvijek mogu konobariti, no prostitutke zarađuju više.
U filmu Dan i noć austrijska redateljica Sabine Derflinger daje bezrezervan i faktografski prikaz života dviju mladih žena (uloge igraju Ana Rot i Magdalena Kronschläger) koje prostituciju shvaćaju kao avanturu, sve dok ih stvarnost ne prizemlji.Sabine Derflinger
od 2007. članica žirija Austrijskog filmskog instituta
od 2006. predaje na Bečkom sveučilištu (Odsjek za novinarstvo)
2008. članica žirija na Filmskom festivalu u Goi, Indija
2007./2008. završila tečaj Marte Meo terapijske metode – unapređivanje razvoja uz pomoć videa (analiza video interaktivnosti) kod Marije Aarts, Eindhoven/Beč
2007. članica žirija Filmskog festivala Max Ophüls Preis, Međunarodnog festivala studentskog filma u Beču i Međunarodnog festivala kratkog filma u Beču
2006. članica žirija na Festivalu video radova mladih u Beču
2005. članica žirija na Filmskom festivalu u Bolzanu i Međunarodnom filmskom festivalu u Indiji
2004., 2006. predaje na Dunavskom sveučilištu u Kremsu
2000. osniva dok.at (interesna skupina austrijskih redatelja dokumentarnih filmova)
1999.-2001. članica žirija Austrijskog vijeća za film
1996. diplomirala na temu „Filmski narativni oblici između epskog i dramskog“
1991.-1996. studij na Bečkoj filmskoj akademiji (scenarij i dramaturgija)
1983.-1996. radi kao pomoćnica producenta i redatelja, te kao redateljica, scenaristica, tajnica režije i organizatorica lokacijaMOBILEFILM PRODUKTION
office@mobilefilm.at
+43 1 890 2404Despentes Virginie - MUTANTES: PUNK PORN FEMINISM (FR) 90minVirginie Despentes
MUTANTES: PUNK PORN FEMINISM
France, 2009, DigiBeta, 90 minMUTANTES: PUNK PORN FEMINISM
Dokumentarni film prati razvoj pro-seks pokreta tijekom posljednja tri desetljeća kroz razgovore s aktivistima, radnicima u industriji seksa i izvođačima, upotpunjene arhivskim snimkama i isječcima iz feminističkih pornografskih uradaka. Pro-seks radikalni feministički pokret javlja se u SAD-u 80-ih godina prošlog stoljeća. Između ostalog, pokret zagovara oslobađanje pornografije od patrijarhalne kontrole, te shvaćanje pornografije kao sredstva oslobađanja u rukama žena i seksualnih manjina. Despentes (Baise Moi) daje široki pregled pokreta, snima intervjue s ključnim članovima pokreta u SAD-u, Francuskoj i Španjolskoj, prateći evoluciju pro-seks ili post-porn vala od samih začetaka i aktivistica poput Annie Sprinkle do primjera novijih europskih radova poput filma Too Much Pussy! Emilie Jouvet. Provokativan i eksplicitan, Mutantes čini dio izrazito queer feminističke revolucije.Virginie Despentes
Nakon što je 1993. godine objavila knjigu pod naslovom Rape me (Fuck me), sedam godina kasnije prema knjizi je zajedno s ko-redateljicom Coralie Trinh Thi snimila film koji se pojavio u kino distribuciji.
Godine 1998. za svoj treći roman Pretty Things primila je književnu nagradu Prix de Flore – francusku nagradu koja se dodjeljuje perspektivnim mladim piscima. Bavi se prevođenjem i prevela je knjige Poppy Z. Brite, Dee Deeja Ramonea i Lydije Lunch. Povremeno radi kao novinarka za francuske glazbene i kulturne časopise Rock’n’Folk i Technikart. Svoj prvi dokumentarni film Mutantes, Punk Porn Feminism režirala je 2009. godine.
Trenutno radi na filmskoj verziji svog petog romana Bye Bye Blondie, a u filmu glume Béatrice Dalle, Emmanuelle Béart i Pascal Greggory.DISSIDENZ INTERNATIONAL
bqtran@dissidenz-intl.com
+33 1 42 77 88 20Honoré Christophe - HOMME AU BAIN / ČOVJEK U KUPAONICI (FR) 73minChristophe Honoré
HOMME AU BAIN
France, 2010, 35mm, 73 minČOVJEK U KUPAONICI
Na relaciji između Gennevilliersa i New Yorka, Omar i Emmanuel ulažu velike napore kako bi jedan drugom dokazali da više nisu zaljubljeni.Christophe Honoré
Francuski pisac i redatelj rođen u Carhaixu, Finistère 1970. godine.
Nakon preseljenja u Pariz 1995., neko vrijeme piše članke za utjecajni filmski časopis Les Cahiers du Cinéma. Počinje se baviti književnošću i 1996. objavljuje knjigu Tout contre Léo (Blizu Lea) koja govori o HIV-u i namijenjena je mladima; po knjizi je 2002. snimljen film. Krajem 90-ih objavljuje još nekoliko knjiga za mlade. Njegova prva drama Les Débutantes izvedena je 1998. u sklopu Off Festivala u Avignonu. Godine 2005. vraća se u Avignon kako bi na IN Festivalu predstavio svoj najnoviji tekst Dionysos impuissant; glavne uloge igraju Joana Preiss i Louis Garrel, poznati iz Honoréovih filmova.
Poznati redatelj u francuskoj je kinematografiji poznat po autorskom pečatu. Kritičari su ga nakon filma Dans Paris (2006) prozvali nasljednikom francuskog filma novog vala. Film Les Chansons d’amour (Ljubavne pjesme) iz 2007. prikazan je u konkurenciji Kanskog filmskog festivala. Dosta se njegovih filmova i scenarija bavi gay i lezbijskim odnosima (npr. Les filles ne savent pas nager, Dix-sept fois Cécile Cassard i Les Chansons d’amour).
Honoré je napisao scenarije za nekoliko filmova Gaëla Morela. Režirao je pet filmova s glumcem Romainom Durisom.LE PACTE
a.aubelle@le-pacte.com
+33 1 44 69 59 45Sol Jo - LAŽNI ORGAZAM (ES) 81minJo Sol
FAKE ORGASM
Spain, 2010, 35mm, 81 minLAŽNI ORGAZAM
Lazlo Pearlman je konceptualni umjetnik koji je karijeru izgradio na klišejima, aktivist koji je u stanju razbiti naše predrasude i usvojene dogme o seksu i identitetu. Ono što se na prvi pogled čini kao zabava vuče korijene iz našeg seksualnog života i iznenada postaje emocijama nabijen govor o rodnim teorijama i stalnom konstruiranju našeg identiteta.
Lažni orgazam tjera nas na promišljanje i donosi promjenu u viđenju nekih koncepata koje smo usvojili kroz obrazovanje. Potrebno je pronaći nove ladice u kojima ćemo klasificirati ideje poput muškosti, granica ili superzvijezde Barbie.Jo Sol
(rođen u Barceloni 1968. godine) samouki redatelj i pisac, prve je filmske radove snimio proučavajući vizualnu antropologiju, na lokacijama u Kubi, Meksiku i Indiji, gdje je i živio od 1992. do 1997. Godine 1998. vraća se u Španjolsku i snima svoj prvi TV film Renda Antiga i kratki film 0,7 YA! koji je dobio nagradu publike na Festivalu latinoameričkog filma u Huelvi. Redatelja Joa Sola teško je klasificirati u okviru suvremene scene, a filmovi mu graniče između dokumentarnog i igranog, i temelje se na potpunoj slobodi govora. Njegov prvi dugometražni film Tatawo iz 2000. godine prikazan je na međunarodnim festivalima i distribuiran u nekoliko zemalja. Pet godina kasnije iznenadio je kritičare i publiku lažnim dokumentarcem The Taxi Thief, nagrađenim posebnom nagradom žirija na Filmskom festivalu u San Sebastianu, te proglašenim najboljim filmom na Filmskom festivalu u Nantesu. Godine 2008. započinje istraživačko putovanje preko pet kontinenata s ciljem intervjuiranja pripadnika različitih kultura o temi seksualnosti i identiteta. Više od 60 sati video snimki, fotografija i intervjua s terena iskoristit će za stvaranje monumentalnog interdisciplinarnog projekta koji planira završiti 2012. godine. Prvi dio ovog kreativnog procesa je dokumentarni film Fake Orgasm o rodnom iluzionistu Lazlu Pearlmanu.ZIP FILMS
zip@zip-films.com
+34 93 441 07 33Tachou Frédéric - PRIMITIVNI PORNOGRAFSKI FILMOVI (FR) 90minFrederic Tachou
Program je posvećen anonimnim pornografskim filmovima koji datiraju iz vremena do 1950. godine. Filmovi izvorno snimani na 35mm ili 16mm vrpci i sačuvani u institucionalnim ili privatnim zbirkama prebačeni su na suvremeni digitalni format. Pod skupnim nazivom ‘Primitivni pornografski filmovi’ prikazat će se kratki nijemi crno-bijeli filmovi s nesputanim prikazom seksualnih radnji, snimljeni tijekom prve polovice 20. stoljeća u različitim dijelovima zapadne Europe.FILMMUSEUM n°1, 2 min 20 s, zemlja podrijetla: nepoznato, oko 1910.
Najstariji poznati film ove vrste, čuva se u Muzeju filma u Amsterdamu.ON THE BEACH / THE GOAT, 7 min, SAD, oko 1915.
Film uvršten u prvi službeni program pornografskog filma pod nazivom ‘Povijest plavog filma’, prikazan u SAD-u 1970. godine.U radu je prepoznatljiva pouka karakteristična za to vrijeme. Tijekom prvog desetljeća 20. stoljeća, redatelji se i dalje trude oponašati burleskni stil popularnih kratkih filmova.MISS BUTTERFLY, 8 min 20 s, Francuska, 1925.
Primjer filma u kojem se homoseksualnost i heteroseksualnost mijesaju.EL CONFESOR, Ricardo i Ramon de Baños, 29 min, Španjolska, 1926.
Film zanimljiv po tome što prepoznajemo redatelja i partnera u krevetu: španjolskog kralja Alfonsa XIII.THE CASTING COUCH, 12 min, SAD, 1930.
Film ismijava holivudski sistem zvijezda i nacin na koji glumice dobijaju uloge u filmovima.UNSCHULD VOM LANDE, 3 min, Njemačka, oko 1935.
Njemački film režiran u avangardnom sovjetskom stilu.MASSAGES, 9 min 20 s, Francuska, 1935.
Film pokazuje kako se gledatelje nastoji uključiti kroz poglede glumaca u kameru.AVEC SES PIEDS, 9 min 6 s, Francuska, oko 1940.
Formalno istraživanje u ovom je filmu važnije od prikaza seksualnog odnosa.LA FEMME AU PORTRAIT, 11 min 42 s, Francuska, oko 1950.
Klasični francuski film iz 50-ih uglađenog morala.Selected by Frederic Tachou
Tsugita Jun - FASHION HELL / NAPALJENA KUĆA STRAVE (JP) 75minJun Tsugita
FASSHION HELL
Japan, 2010, HD, 75 minNAPALJENA KUĆA STRAVE
Muškarci odlaze u bordel s željom da zadovolje seksualne maštarije. Tri muškarca iz ove priče tu su iz istog razloga…Jun Tsugita
Dugogodišnji suradnik redatelja filma Machine Girl Noborua Iguchija, s kojim potpisuje scenarije filmova Tomie Unlimited, Mutant Girls Squad i The Ancient Dogoo Girl, Jun Tsugita predstavlja svoj redateljski prvijenac filmom Horny House Of Horror i dokazuje da je jedan od perspektivnih mladih redatelja novog vala japanskih krvavih horor komedija. - MEĐUNARODNA FILMSKA RADIONICA BELE TARRA
Proslavljeni filmski redatelj Bela Tarr, dobitnik Srebrnog medvjeda na ovogodišnjem Berlinskom festivalu za film Torinski konj, vodit će filmsku radionicu za sedam polaznika u okviru Splitskog filmskog festivala
Sudionici:
Andres Andreani iz Pariza, Attila Antal iz Subotice, Susana Barriga iz Madrida, Martina Bilan iz Dicma, Sunčica Fradelić i Ivica Mušan iz Splita te Patrick Topitschnig iz Neustadta.Giuliano Chiaradia ART_MOBILE WORKSHOPIskustvo mobilne umjetničke radionice Art_Mobile Workshop daje pregled suvremene digitalne umjetnosti na svjetskoj sceni, te prikazuje kako ljudi koriste nove medije kao alat i svakodnevno sredstvo izražavanja; primjerice video, audio (melodije za mobitele), fotografije, SMS književnost, stop motion, animaciju, instalacije, skulpture, itd.
Radionica pod nazivom Art_Mobile suvremena je, praktična i neposredna.
Sudionici su pozvani stvarati umjetnost u svim oblicima, koristeći samo telefon, a svoje radove odmah potom dijele preko društvenih mreža.
Radionica pokazuje kako demokratizacija novih medija i društvenih mreža omogućava eksponiranje ideja u okviru globalnog tržišta, kroz prezentaciju uspješnih primjera. Sudionici prolaze praktični dio radionice i pišu, snimaju i uređuju sadržaj.
Osnovni je cilj radionice Art_Mobile ukazati na činjenicu koliko prostora zauzimaju nove tehnologije i društvene mreže na globalnoj razini, te pokazati kako komunikolozi, umjetnici i sama javnost mogu iskoristiti dostupne alate.Giuliano Chiaradia
Programski direktor televizijske mreže Globo, predvodnik na području novih medija, specijalizirao je koncept transmedijalnosti. Deset je godina radio kao viši producent i voditelj programske produkcije na MTV mrežama u Brazilu i SAD-u. U Italiji je studirao medije, te se usavršavao na području filma, scenarija i režije na Kubi i u SAD-u. U Brazilu je završio magisterij iz novih medija. Nekoliko je puta nagrađen na međunarodnim manifestacijama i u Brazilu za inovativna postignuća u audiovizualnim medijima. Producirao je i režirao prvi latinoamerički kratki film snimljen mobilnim telefonom, te prvi video spot snimljen na isti način, a zatim i (mobilni) video rad o nogometašu Robertu Carlosu. Rezidentni je umjetnik u prvom multimedijalnom umjetničkom centru u kanadskoj pokrajini Quebec, La Chambre Blanche.giulianoch@yahoo.com.br
www.setexperimental.comMartina Petrović PRESENTATION OF THE PROGRAMME MEDIA 2007PREDSTAVLJANJE PROGRAMA MEDIA 2007 S NAGLASKOM NA DOBRIM I LOŠIM STRATEGIJAMA PRILIKOM ISPUNJAVANJA PRIJAVNICE NATJEČAJA ZA POTPORU ZA RAZVOJ PROJEKATA
Program MEDIA je Program Europske unije namijenjen razvoju europske audiovizualne industrije koji, između ostalog, posebnu pažnju pridaje usavršavanju odnosno obrazovanju filmskih djelatnika, organizatora filmskih festivala, distributera i svih onih koji svojim radom pridonose razvoju audiovizualne industrije.
Usko povezano s time, aktivnosti MEDIA deska u Hrvatskoj bitni su instrumenti naobrazbe, informiranja i umrežavanja hrvatskih filmskih profesionalaca.
S velikim zadovoljstvom MEDIA desk Hrvatske želi istaknuti da rezultati natječaja iz 2009./2010. godine pozicioniraju Hrvatsku na visoko osmo mjesto u pogledu potpora za razvoj projekata te na visoko drugo mjesto u pogledu potpora za festivale u odnosu na 32 zemlje koje su članice Programa MEDIA.
O raznovrsnim mehanizmima funkcioniranja i smjernicama Programa, ulozi MEDIA deska Hrvatske te uspješnom ispunjavanju prijavnice natječaja za potporu za razvoj projekata govorit će Martina Petrović, voditeljica MEDIA deska Hrvatske.
Veselimo se Vašem dolasku!Martina Petrović, voditeljica Ureda
MEDIA desk Hrvatske
http://mediadesk.hrUMREŽENOST PORNOGRAFSKO EROTSKE RAVNODUŠNOSTIOKRUGLI STOL
UMREŽENOST PORNOGRAFSKO EROTSKE RAVNODUŠNOSTI
Seksualnost na filmu možda je izazvala više pitanja o granicama između pornografije i erotike kao umjetničkog čina višenego kompletna povijest seksualnosti u raznim oblicima prije pojave medija filma. Uz to što je film popularni, masovni medij njegova sklonost realnom, konkretnom prikazu izvanjskog svijeta, dodatno je isprovocirao rasprave o granicama i razlikama razgolićenog prikaza, inače u mraku privatnih prostora skrivene stvarnosti. Seksualnost je najanimalniji nagon ljudske prirode i kao takav neizostavan dio kulture civilizacija obavijen velom cenzure i privatnosti tek odnedavno stupa na scenu bez straha od prohibicije. Postmodernizam donosi vrijeme seksualnog egzibicionizma, vrijeme za koje mnogi koriste krilaticu: „seks sve prodaje“ Ako je seksulanost uistinu podložna društvenim normama zanima nas znači li to da su se društvene norme opustile svoje ustanovljene kočnice?
Suvremene, internetski umrežene slike najskrovitijih kutaka privatnosti cijelo promišljanje o filmskom prikazu erotske i ili pornografske stvarnosti bojaju sepijom filmske povijesnosti.
Joško Jerončić - DOMOVINSKI RAT
LOKALITET: JUŽNO BOJIŠTE
VRIJEME: DOMOVINSKI RAT
Povodom 20 godina neovisnosti RH Splitski filmski festival priredio je program koji se sastoji od video uradaka različitih autorskih rukopisa s tematikom Domovinskog rata. Sukladno profilu festivala, filmskim estetikama koje zagovara i ovaj program tvore radikalni, neposredni snimateljski uradci s različitih lokacija u mediteranskom okružju. Poštenje i iskrenost autora koji su na taj način dokumentirali neka druga, teška vremena zalog su razumijevanju univerzalnog jezika pokretnih slika nabijenih snažnim emocijama zasigurno će doprijeti do svakog čistog srca i premostiti svako moguće ideološko relativiziranje pravedne borbe za neovisnost Republike Hrvatske.
Ovaj program je samo jedan od mogućih izbora uradaka iz tog vremena, a bogatstvo materijala iz tih vremena samo nas obvezuje na daljnje osmišljavanje medijskog prezentiranja i izvan festivalskih okvira.
Joško JerončićKratke dokumentarace snimili su:
Stipe Božić
Zoran Lučić Luca
Petar Malbaša
Dražen TravašDuration cca 60 min
DRIVE-IN THEATRES: FILMOVI POD ZVIJEZDAMAU sklopu 16. Splitskog filmskog festivala organizirat će se, prvi put na ovim prostorima, drive-in kino. Za razliku od zatvorenih dvorana, drive-in kino nudi romantičnu/ nostalgičnu alternativu gledanja filmova na otvorenom, pod zvjezdanim nebom, u privatnosti vlastitog automobila.
Drive-in kina postala su popularna upravo zahvaljujući američkoj strasti za automobilima i filmovima; ogroman broj ljudi posjećivao je drive-in kina od njihove pojave početkom 1930-ih, sve do 1950-ih godina. Filmski repertoar drive-in kina sastojao se mahom od filmova B produkcije ili repriznih projekcija. Iako su vlasnici naglašavali obiteljsku zabavu, u prvim desetljećima nakon rata drive-in kina okupirali su tinejdžeri željni intimnijeg provoda i mjesta za uživanje alkohola i lakih droga. Nakon stagnacije tijekom 60-ih, kina na otvorenom 70-ih polako propadaju, nemoćna protiv konkurencije multiplex kina, kabelske i video rekordera. Tek nekolicina drive-in kina preživljava do 1990-ih; ostaju samo kao podsjetnik na vrijeme obožavanja automobila i slobode, uz malo jeftine i dostupne zabave.
Ove godine Splitski filmski festival odaje počast doživljaju drive-in kina, na lokaciji parkirališta Spaladium Arene, gdje će publika u ovom gradu po prvi put imati priliku iskusiti dio američke filmske povijesti. Nakon godina stagnacije i propadanja, svjedoci smo oživljavanja (obnavljanja) drive -in kina, shodno vremenu u kojem živimo, prilagođene digitalnim projekcijama i odašiljanju tona (stereo) izravno u automobilski radio prijemnik.
VIDEOTEKA 2011
INTERNATIONAL FILM WORKSHOP WITH BELA TARR - trailer
Festival Trailer 2011
DriveIn Theatre
Workshop movies
Awards 2011
President Josipović at STFF
Images
-
Sunčica Fradelić RIBLJA JUHA / FISH SOUP
Attila Antal RIBOSTRAH / FEAR OF FISH
Martina Bilan TIHI CIKLUS / SILENT CYCLE
Ivica Mušan OBID / LUNCH
Susana Barriga LJETNO PISMO / SUMMER LETTER
Andrés Andreani STANJE GDJE SAM RIBA / STATE I AM FISH