Radionica
G. H. Hovagimyan, USA
AUGMENTED REALITY – KAKO JA TO RADIM / HOW I MAKE IT WORK
PROŠIRENA STVARNOST – KAKO JA TO RADIM
Umjetnik na Splitskom filmskom festivalu premijerno predstavlja djelo proširene stvarnosti u stereo formatu i vodi radionicu na kojoj će predstaviti kako je djelo nastalo. Rad je izrađen na Mac platformi, korištenjem softvera Qualcomm Vuforia, Unity, Xcode i iOS sustava. Govorit će se o proširenoj i virtualnoj stvarnosti kao potencijalnim umjetničkim okruženjima i njihovim estetskim parametrima.
Trajanje radionice je 3 sata i održat će se na engleskom jeziku.
(biografija autora nalazi se u dijelu Novi mediji)
Predavanja
Caroline Chomienne, France
FILMSKA REŽIJA / FILM DIRECTING
Scenarij kao temelj, prednosti vježbe, rad s različitim glumcima, knjiga snimanja, fleksibilnost, riskiranje, predanost i druga pitanja.
Predavanje će se održati na engleskom jeziku.
(biografija autorice nalazi se u dijelu Žiri)
Ana Peraica, Croatia
NESREĆA U DRUGOM PLANU / DISASTER IN THE BACKGROUND
Selfiji kao neizravna izvješča nesigurne stvarnosti / Selfies as indirect reports of unsafe reality
Autoportreti, preteče ‘selfija’, uobičajeno su se opisivali kao nemogućnost i prestanak samospoznaje i samo-posredovanja (Derrida, u tekstu koji prati izložbu Uspomene slijepca, 1993.), ili ograničenog svijeta postavljenog pred gledatelja, ogledala u kojem netko promatra sam sebe. Tehnologija u kamerama mobilnih uređaja s ugrađenim širokokutnim lećama i kontrole postavljene na selfie štapove omogućavaju da se vrlo širok prostor postavi „u pozadinu“ autora selfieja. „Svijet u pozadini“ sadrži izvješća o umirućima u bolnicama, samoubojicama koje skaču s mostova ili čak eksplozijama bombi i terorističkim napadima, poput izvješća uživo postaje CNN s lokacija nesreća… Stvarnost postaje tek jedna od vijesti, i čini se kao da nije važno je li u pozadini Auschwitz ili turistička atrakcija. Drugi plan može se opisati kroz epistemologiju slike, u kojoj svijet postaje sekundarno, posredno iskustvo. Svijet koji postaje bolno iskustvo ako ga doživljavate izravno. Medijacija stvarnosti je očito citat iz izvješća masovnih medija.
Predavanje će se održati na engleskom jeziku.
Ana Peraica
Radi kao istraživačica i predavačica u sferi vizualne kulture i medijske umjetnosti. Autorica je knjiga Culture of the Selfie (Institute for Networked Cultures, Amsterdam, 2017.) i Fotografija kao dokaz (Multimedijalni institut, Zagreb, 2017.). Urednica je publikacija objavljenih uz velike izložbe: Machine Philosopher (Jan Van Eyck Akademie, 1999.), Žena na raskrižju ideologija (HULU, Split, 2007.), Victims Symptom – PTSD and Culture (Institute of Network Cultures, Amsterdam, 2009.) i Smuggling Anthologies (MMSU, Rijeka, 2015.). Njezini tekstovi, originalno objavljeni u časopisima kao što su Springerin, Documenta magazine, Pavilion, Art and Education Papers, kao i zbornicima u izdanju Afterimage, Loecker Verlaag i P.A.R.A.S.I.T.E, kompilirani su u publikaciji Sub/versions (Revolver, Split / Berlin, 2009.) (hrvatsko izdanje očekuje se u 2018. godini). Peraica je također recenzentica za Leonardo Reviews i članica radne skupine Artist and Scientist in Times of War. Predaje politiku medijske umjetnosti i metodologiju interpretacije medijskih umjetnosti na magistarskim studijima povijesti medijske umjetnosti i kulturoloških studija iz medijske umjetnosti, u okviru programa ERASMUS MUNDUS na Sveučilištu Danube u Kremsu, Austrija. U Splitu vodi fotografsku radnju koju je osnovao njen djed.
George Barber, UK
GRUBA STVARNOST / POETSKA STVARNOST
Umjetnički odgovor na rat
Sva tri moja posljednja rada, THE FREESTONE DRONE, AKULA DREAM i DUDE DOWN na poetski način se bave ratom. DUDE DOWN je prikazan na Londonskom filmskom festivalu 2017., a THE FREESTONE DRONE i AKULA DREAM ovdje na Splitskom filmskom festivalu 2016. Tema mog predavanja su koristi od umjetničkog odgovora na rat. Svatko od nas može čitati vijesti ili se obratiti stručnjacima koji im mogu razjasniti stvari, ali umjetnici su ti koji zadržavaju pravo razmišljati i dati svoj komentar na situaciju. Argument koji zastupam je taj da je poetski odgovor na rat jednako vjerodostojan, a možda i točniji od onog koji nam stiže kroz prizmu vojnih stručnjaka ili profesionalnih novinara.
(biografija autora nalazi se u dijelu Kratkometražni filmovi u konkurenciji)
Harry Triendl – kunst4life, Austrija
PERFORMANCE ON MUSIC & MULTI MEDIA
Glazbeno-multimedijalni performans
Multimedijalno predavanje i prezentacija o izradi okvira za glazbene improvizacije, s prethodno snimljenim video snimkama gostujućih glazbenika. Opisuje se tijek rada na video i audio alatima, način obrade materijala i sinkronizacije s izvedbom. Uvod u instrumente i alate koji se koriste za izvođenje performansa.
(biografija autora nalazi se u dijelu Novi mediji)