Helen de Witt, UK
Izaći vani, ostati kući: Kako kina mogu opstati u navali streaminga?
Streaming divovi poput Netflixa i Amazona postaju međunarodno sve dominantniji u svim aspektima filmskog svijeta počevši od proizvodnje do prikazivanja. Uspon ovih internetskih platformi izazvao je veliku zabrinutost zbog buduće održivosti kina kao oblika javne zabave. Ovo predavanje će detaljno razmotriti taj problem, uključujući neke inovativne strategije koje koriste kina u Velikoj Britaniji da bi zadržala publiku koja stiže kroz vrata.
UMAS / Art Academy
Glagoljaška ulica 18, Split
23 / 9 / 17:00
Helen de Witt
Helen de Witt je programska savjetnica za eksperimentalnu struku. Kustosica je i predavačica filmskih studija na Birkbecku i University of the Arts London. Helen je prethodno bila šefica kina na BFI.
Master Class
Rober Arnold
Ustrajnost pogleda: Odnos nepokretne i pokretne slike
Odnos nepokretne i pokretne slike tema je istraživanja u nekoliko mojih kratkih eksperimentalnih filmova i video radova, u kojima na različite načine pristupam tom odnosu.
Ta jednostavna, temeljna i poznata činjenica da pokretna slika dolazi od nepomične slike, oduvijek je za mene bila začudna i ispunjavala me dječjim oduševljenjem.
Tijekom predavanja bavit ću se tom spoznajom u okviru svojih radova, razlaganjem različitih načina na koje pristupam tom odnosu. Jedan od tih načina je korištenje nepomične slike kao baze za pokret i kreativna obrada pokretne slike kao fotografije. Govorit ću o drugim filmskim primjerima i idejama vezano za ovu temu, onima koji su utjecali na moj način razmišljanja i poslužili mi kao inspiracija za kreativni rad.
UMAS / Art Academy
Glagoljaška ulica 18, Split
20 / 9 / 17:00
Rober Arnold
Robert Arnold bavi se kratkom eksperimentalnom filmskom i video formom još od 1980-ih. Veliki broj njegovih radova bavi se odnosom između pokretne i nepokretne slike, istražujući različite ne-narativne strategije završetka u kratkom filmu.
Darko Stipaničev
Umjetna inteligencija jučer i danas
Živimo u dobu kada umjetna inteligencija iz filmova znanstvene fantastike postaje sve više i više sastavni dio našeg svakodnevnog života. Često toga i nismo svjesni, možda nam to sve skupa i nije previše drago, ali činjenica je da ćemo morati naučiti živjeti u suživotu sa sustavima umjetne inteligencije. Upravo zbog toga u travnju 2019.godine EU parlament je donio ‘Etičke smjernice za pouzdanu umjetnu inteligenciju’ koje istiću da svi sustavi umjetne inteligencije koji djeluju među ljudima trebaju biti zakoniti, etički i otporni na tehničke i socijalne pogreške. Osnovni cilj ovog predavanja je dati kratki uvod u filmove koji slijede i osvrnuti se što se o umjetnoj inteligenciji govorilo nekad, a što ona danas može.
UMAS / Art Academy
Glagoljaška ulica 18, Split
19 / 9 / 17:00
Darko Stipaničev
Redoviti je član HATZ-a (Hrvatske akademije tehničkih znanosti), te član brojnih znanstvenih i stručnih društava. Voditelj poslijediplomskog znanstvenog studija elektrotehnike FESB-a od 1994. g. Predstojnik Katedre za modeliranje i inteligentne sustave