FESTIVAL

FESTIVAL

Umjetnička vizija

Festival je otvoren za sva nova, kreativna, osobna, eksperimentalna, radikalna, subverzivna ostvarenja (film, video i novi mediji) svih dužina i žanrova. Pozornost se poklanja radovima nastalim u otklonu od vladajućih kanona filmske i video produkcije, bilo da je riječ o tradicionalnoj filmskoj tehnici ili najnovijoj tehnologiji digitalne slike.

„Energija i umjetnikova osobna vizija, koju ćemo izvjesno osjetiti kod nekih radova što će biti prikazani na festivalu, možda će dotaknuti našu svijest, umanjiti našu samovažnost i omogućiti nam da se oslobodimo okova naših svakodnevnih navika, te pomoći da izdržimo, i čak uživamo u ovom stravičnom, ali i najljepšem svijetu.“

– Iz festivalskog kataloga 1996.

Povijest

Međunarodni festival novog filma / Splitski filmski festival je najstariji međunarodni filmski medijski festival u Republici Hrvatskoj. Utemeljen je 1996. godine u Splitu i od samih početaka promovira sva nova, kreativna, osobna, eksperimentalna, radikalna, subverzivna ostvarenja svih dužina, stilova i žanrova, nastala uglavnom izvan mainstreama pri čemu je fokusiran isključivo na izvrsnost i vrhunska ostvarenja.Program festivala predstavlja izbor iz recentne svjetske filmske produkcije, filmove koji su prikazivani i nagrađivani na mnogim poznatim (Rotterdam, Berlinale, Cannes…) i manje poznatim svjetskim festivalima. Na Splitskom filmskom festivalu se prikazuju redom hrvatske premijere filmova, pa festival programski slovi za jedan od najznačajnijih hrvatskih filmskih festivala.

Međunarodna konkurencija dugometražnih i kratkometražnih filmova čini okosnicu programa. Pozornost se poklanja autorima koji istražuju estetske forme filma kao medija, testiraju granice filmskog jezika, čime razvijaju i mijenjaju ukus publike. Dva međunarodna žirija nagrađuju najbolje dugometražne i kratkometražne filmove u natjecateljskom dijelu programa. Osim navedenih, program obuhvaća (ili je u prošlim izdanjima obuhvaćao) segmente: Novi mediji (čime se od samih početaka podražavala proširena verzija pokretnih slika, nekoliko godina su novi mediji bili i žirirani uz nazočnost svjetskih imena) zatim Forum 3, Gender, Odrazi / Reflections, Frame extended i Posebni program.
U svrhu potenciranja kulture dijaloga između nacionalne i lokalne kinematografije, s jedne strane, i međunarodne filmske scene, s druge strane, festival je realizirao niz retrospektiva, radionica, predavanja i prezentacija vodećih stručnjaka iz svijeta filmske umjetnosti od kojih možemo posebno istaknuti u svjetskim razmjerima jedinstvene retrospektive Bele Tarra i Larsa von Triera 2001. godine kao i retrospektive brazilskog Cinema Novo i nepoznatog Orsona Wellesa, ali je organizirao i predstavljanje hrvatskih (kratkih) filmova u Rimu i Parizu.
Splitski filmski festival je u svakom pojedinačnom izdanju realizirao velike i zahtjevne kulturne projekte Neki od najpoznatijih realiziranih projekata su međunarodna filmska radionica poznatog mađarskog redatelja Bele Tarra održana 2011. godine, retrospektiva radova Nam June Paika, jednog od najvećih suvremenih umjetnika i oca video umjetnosti iz 2009. godine, prvo Drive in kino na ovim područjima, retrospektiva Monument filma uz predavanje Petera Kubelke, oca filmske avangarde 2013. godine te sudjelovanje u multimedijalnom projektu Midnight Moment koji je 2013. godine realiziran u suradnji s Streaming Museumom iz New Yorka.
STFF je poznat i po svojim grafičkim rješenjima koje su, među inima, potpisali Gorki Žuvela, Boris Ljubičić, Viktor Popović, Peter Bilak (Nizozemska) i Duje Škaričić, a plakati i katalozi su poznati ne samo u zemlji, već i u svijetu.
DUGOMETRAŽNI KONKURENCIJA

Žiri u sastavu, Andrés Goteira i Joško Jerončić i Maja Kranjc odlučio je nagraditi ove filmove:

GRAND PRIX

Grand Prix osvojio je film VULKAN Romana Bondarchuka ,UA,/DE 2018., višeslojna bajka koja s određenom lakoćom oslikava surovu stvarnost.

POSEBNO PRIZNANJE

Posebno priznanje (Honorable Mention) dodjeljuje se filmu POVIJEST LJUBAVI, SI 2018. Sonje Prosenc, koji se odlikuje jedinstvenom estetikom i s velikom dozom osjećajnosti bavi temom traumatičnog iskustva.

KRATKOMETRAŽNI KONKURENCIJA

Žiri konkurencije kratkometražnih Marina Gumzi, Jan Soldat i Toni Meštrović nagradio je ove filmove:

GRAND PRIX

PLAMEN, Sami van Ingen, FI 2018.
Film koji slavi sretnu pogrešku – pronalazak filmske role vjerojatno izgubljenog finskog filma iz 1930tih. Ali on nije samo to: ujedno je i sasvim novi uradak! Digitalne intervencije na traci popravljaju oštećenja u njenom kontinuitetu i rekreiraju naraciju s novim akcentuacijama. Kombinacija filmskih tehnika svojstvenih različitim erama proizvodi prekrasno kinematografsko iskustvo, kompleksnost nastalu unatoč svojevrsnom lakom tijeku filma, koji je svjež bez obzira na činjenicu da se radi o starom oštećenom izvoru.

2 POSEBNE NAGRADE

SCIPIJEVI SLONOVI, David Pantaleon / Pilar Aldea, ES, 2018.
Zanimljiva minijatura koja prikazuje kratko ali enigmatično poniranje u neidentificirane južnjačke prostore naseljene ljudima, psima, mašinama za žetvu i čuvarom vatre. Primjer je šarmantne i snažne kinematografije te kompaktne montaže, kao i simbolične otvorenosti prema publici nudeći joj mogućnost vlastite interpretacije.

ZAVRŠNI KRUG, Vladislav Knežević, HR, 2017.
Impresivna upotreba kontinuiranog kružnog toka kamere i visceralna kvaliteta zvukova disanja i krckanja kože tijekom performerove usporene transformacije pružaju iskustvo istovremeno futurističkih i povijesnih dosega. Prevođenjem humanističkog stave u koherentan filmski smisao, ZAVRŠNI KRUG nudi snažnu meditaciju o destrukciji, patnji i otporu tijela.

DUGOMETRAŽNI KONKURENCIJA

U kategoriji dugometražnog filma međunarodni žiri u sastavu Caroline Chomienne (Francuska), Hrvoje Hribar (Hrvatska) i Matthew Noel-Todd (Ujedinjeno Kraljevstvo) dodijelio je sljedeće nagrade:

GRAND PRIX

Andres Goteira
DHOGS
Španjolska

POSEBNO PRIZNANJE

Jun Geng
OSLOBAĐAJUĆE I UGODNO/FREE AND EASY
Hong Kong

Igor Bezinović
KRATKI IZLET/SHORT EXCURSION
Hrvatska

KRATKOMETRAŽNI KONKURENCIJA

U kategoriji kratkometražnog filma međunarodni žiri u sastavu Duško Dimitrovski (Austrija), Merel Mirage (Nizozemska) i Ivan Vidić (Hrvatska) dodijelio je sljedeće nagrade:

GRAND PRIX

Michael Miroshnik
DUST AND DELIGHTS
Izrael

POSEBNO PRIZNANJE

Irena Jukić Pranjić
GAMER GIRL
Hrvatska

Stefanie Kolk
CLAN
Nizozemska

Max Porter & Ru Kuwahata
NEGATIVE SPACE
Francuska

NAGRADA IVAN MARTINAC

Igor Bezinović
KRATKI IZLET
Hrvatska

COMPETITION FEATURES

GRAND PRIX
Felipe Guerrero, Colombia
OSCURO ANIMAL

HONORABLE MENTION / SPECIAL AWARDS
Sergei Loznitsa, Ukraine
SOBYTIE / THE EVENT

COMPETITION SHORTS

GRAND PRIX
Ashim Ahluwalia, India
EVENTS IN A CLOUD CHAMBER

HONORABLE MENTION / SPECIAL AWARDS
Masahiro Tsutani, Japan
MOVEMENTS ARISING FROM DIFFERENT RELATIONSHIPS / BETWEEN REGULARITY AND IRREGULARITY II

Jela Hasler, Switzerland
THE MEADOW

SPECIAL FESTIVAL AWARD

For the outstanding contribution to the art of the moving image

Albert Serra
Spain

KONKURENCIJA DUGOMETRAŽNI

GRAND PRIX
Juan Daniel F. Molero
VIDEOFILIA (Y OTROS SÍNDROMES VIRALES) / VIDEOPHILIA (AND OTHER VIRAL SYNDROMES)
Peru

POSEBNA NAGRADA
Ingo Haeb
DAS ZIMMERMÄDCHEN LYNN / THE CHAMBERMAID LYNN
Germany

Damir Čučić
RAKIJAŠKI DNEVNIK / THE SPIRITS DIARY
Croatia

KONKURENCIJA KRATKOMETRAŽNI

GRAND PRIX
Maryam Tafakory
I WAS FIVE WHEN I BECAME A WOMAN
United Kingdom

POSEBNA NAGRADA
Daria Yurkevich
MAMIE, VANYA ET LA CHÈVRE / GRANNY, VANYA AND THE GOAT
France, Belarus

Izumi Yoshida
KINKI
Poland

Konkurencija dugometražni
George Ovashvili
SIMINDIS KUNDZULI / CORN ISLAND

Posebna nagrada
Antoine d’Agata
ATLASYorgos Tsemberopoulos
O EHTHROS MOV / THE ENEMY WITHIN

Konkurencija kratkometražni
Guido Hendrikx
ESCORT

Posebna nagrada
Karimah Ashadu
LAGOS SAND MERCHANTSShatha al-Haddad / Diaa al-Haddad / Abdelkarim al-Haddad / Yoav Gross / Ehab Tarabieh
IM TEKHAYEKH, HA’OLAM YEKHAYEKH ELEKHA / Smile, and the World Will Smile Back

Konkurencija dugometražni
José Luis Valle
WORKERS

Posebna nagrada
Mira Fornay
MÔJ PES KILLER / MY DOG KILLERJ. P. Sniadecki/ Xu Ruotao/ Huang Xiang
YUMEN

Konkurencija kratkometražni
Myroslav Slaboshpytskiy
YADERNI WYDHODY / NUCLEAR WASTE

Konkurencija dugometražni
Matias Meyer
LOS ÚLTIMOS CRISTEROS / THE LAST CRISTEROS

Posebna nagrada
Alessandra Comodin
L’ESTATE DI GIACOMO / SUMMER OF GIACOMO

Konkurencija kratkometražni
Jan van Ijken
FACING ANIMALS

Posebna nagrada
Vedran Šamanović / Sanja Šamanović
TERASA
Johan Rijpma TAPE GENERATION

Konkurencija dugometražni
Bakur Bakuradze
THE HUNTER

Posebna nagrada
Nikolaus Geyrhalter
ABENDLANDChristopher Murray / Pablo Carrera
MANUEL DE RIBERA

Konkurencija kratkometražni
Igor Chojna
SEANS W KINIE TATRY / SCREENING AT THE TATRY CINEMA

Posebna nagrada
Milja Viita
MONSTER ATTACKPascal Fendrich / Bernd Härpfer
STARGATE

Konkurencija dugometražni
Charlotte Lim Lay Kuen / Malazija
LI FA DIAN DE NU ER / MY DAUGHTER

Posebna nagrada
Johan Grimonprez
DOUBLE TAKE

Konkurencija kratkometražni
Vuk Jevremović
PATIENCE OF THE MEMORY

Posebna nagrada
Salh Diab i Yoni Gueta
LOOM

Konkurencija dugometražni
Kevin Feng Ke
LETTERS FROM DEATH ROW

Konkurencija kratkometražni
Bif – DIX

Posebna nagrada
Blu – MUTO
Christine Webster – BLINDFIELD

Konkurencija dugometražni
Albert Serra
EL CANT DELS OCCELS

Konkurencija kratkometražni
Anssi Kasitonni TUTKIJAT / THE INVESTIGATORS

Posebna nagrada
Rezaei Muradi Batol
LAILA

Konkurencija dugometražni
Maria Saakyan
MAJAK

Posebna nagrada
Albert Serra HONOR DE CAVALERIA

Konkurencija kratkometražni
John Smith, PYRAMIDS / SKUNK (HOTEL DIARIES 5/6)

Posebna nagrada
Yoni Bentovim / Emily Harris, THREE TOWERSDamir Čučić, LA PETITE MORTBrian Dugan Block, FAST, FASTER, FASTEST (AMERICAN ATTRITION)

Konkurencija dugometražni
Alejandro Gonzalez Inarritu
BABEL

Posebna nagrada
Zhang Lu
GRAIN IN EARLech Kowalski EAST OF PARADISE

Konkurencija kratkometražni
Edouard Salier / FLASH

Posebna nagrada
Juanto Gimenez / MAXIMA PENAEmily Rochardson PETROLIA

Novi mediji
Edwin van der Heide
SOUND MODULATED LIGHT

Posebna nagrada
Christophe Auger & Laure Sainte Rose IMPRO N*6

Konkurencija dugometražni
Jon Jost
HOMECOMING

Posebna nagrada
Martijn Veldhoen,
(why do I keep going) FORWARD

Konkurencija kratkometražni
Dariusz Krzeczek
LUUKKAANKANGAS UPDATED, REVISTEDPim Zwier
ROOSJE’S ATHLEET 35133

Konkurencija dugometražni
Mohammad Schirvani
NAHF

Konkurencija kratkometražni
Johann Lurf, (UNTITLED)

Posebna nagrada
Marija Prusina
UTERUSOle Bendtzen, VENTER PA JOE

Novi mediji
Gubo Gas
SHIMMY SHIMMY GRASS

Posebna nagrada
Rosa Barba PIRATE SPACESThe Labyrinth Project,
BLEEDING THROUGH LAYERS OF LOS ANGELES 1920 – 1986

Konkurencija film
Elissa Maree Down

Konkurencija video
George Barber

Posebna nagrada
Oliver Pietsch
Chris Sheperd

Konkurencija Novi mediji
Robert Arnold

Konkurencija film
Marat Magambetow

Posebna nagrada
Nicole Hewitt
Gabriele Neudecker

Konkurencija video
Sandra Kogut

Posebna nagrada
Tim Etchells
Carmelo Bene
Donigan Cumming

Konkurencija Novi mediji
Michelle Glaser, Andrew Hutchinson, Marie Louise Xavier

Posebna nagrada
Hung Keung
Mark Amerika
G. H. Hovagimyan & Peter Sinclair

Konkurencija film
Audrius Stonys

Konkurencija video
James Leech

Posebna nagrada
Fabio Fiandrini / Ennio Ruffolo
Junko Wada

Konkurencija Novi mediji
Mouchette

Posebna nagrada
Christopher CsikszentmihalyCesare Davolio

Konkurencija film
Ben van Lieshout
Peter Tscherkassky

Posebna nagrada
Jean Luc Godard
Matt Hulse

Konkurencija video
Andreas Gedin

Posebna nagrada
Dan Geesin / Esther Rots
Selina Trepp
Herwig Weiser

Konkurencija Novi mediji
Andreja Kuluncic

Posebna nagrada
Calin Dan
Giles Rollestone
Andrej Velikanov & Julia

Konkurencija film
Ana Torfs

Posebna nagrada
Avi Mograbi
Nicole Hewitt

Konkurencija video
Valerie Pavia

Posebna nagrada
David Larcher
Laurel Swenson
Chantal Akerman

Konkurencija Novi mediji
Elsa Stansfield / Madelon Hooykaas

Posebna nagrada
Roza El Hasan
Dan Oki

Konkurencija film
Alyson Bell

Posebna nagrada
Rada Sesic
M. & P. de Nooijer

Konkurencija video
Andrej Zdravič

Posebna nagrada
Mounir Fatmi
Sandra Kogut Detkina Tania

Konkurencija film
Jacob Thoesen

Posebna nagrada
Malcolm Crowe
Thomas Keip

Konkurencija video
Vladislav Knezević

Posebna nagrada
Jesper Bernt & Kare V.Polusen

Konkurencija Novi mediji
Jutta Kirchgeorg